اقتصاد

نرخ تعرفه واردات خودروهای اقتصادی بین ۱۰ الی ۲۰ درصد است

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، مصطفی_طاهری در تشریح نشست (یکشنبه ۹ مرداد ماه) کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: در این جلسه، آئین‌نامه واردات خودرو با حضور منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت و نمایندگان بانک مرکزی بررسی شد.
طاهری افزود: هدف از تدوین آئین‌نامه واردات خودرو ۲ موضوع است؛ نخست آنکه از آئین‌نامه به عنوان ابزار سیاست‌گذاری استفاده شود و دوم آنکه خودروهای وارداتی نیاز تمامی دهک‌ها را پوشش دهند. در حال حاضر خودروهایی مانند تیبا، سمند و پژو ۴۰۵ از رده خارج شده‌اند اما تاکنون معادل داخلی برای آن‌ها تعیین و تولید نشده است و یکی از اهداف آئین‌نامه مذکور، واردات خودروهایی است که نیاز تمامی اقشار درآمدی را پوشش دهند.
وی اظهار داشت:نرخ تعرفه در آئین‌نامه مذکور، طبق آئین نامه‌های قبلی همچنان پلکانی است اما برای خودروهای اقتصادی(خودروهای کمتر از ۱۰ هزار دلار و حدود ۶ تا ۸ هزار دلار) این تعرفه کاهش یافته و بین ۱۰ الی ۲۰ درصد است.
وی با بیان اینکه واردات خودروی برقی برای مناطق_آزاد از دیگر موضوعات ارائه شده در این گزارش بود، درباره منابع موردنیاز برای واردات خودرو، تصریح کرد: بخشی از این منابع ناشی از منابع حاصل از صادرات خواهد بود البته این موضوع به صادرات خودرو محدود نمی‌شود و شامل کالاهایی که برای سازمان توسعه تجارت اولویت داشته باشند مانند فرش نیز می‌شود.
نماینده مجلس زنجان در مجلس تصریح کرد: براساس گزارش ارائه شده، بخشی از منابع ارزی موردنیاز برای واردات خودرو از محل ارز منشا خارجی تامین می‌شود و بخش دیگر مربوط به ارز دولت است.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به صحبت نماینده بانک مرکزی، گفت: نمایندگان بانک مرکزی دغدغه‌هایی در حوزه ارز موردنیاز واردات، تعداد خودروها و سقف دلاری خودروهای وارداتی بیان کردند.
طاهری با بیان اینکه نمایندگان در نشست امروز به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود درباره تعداد خودوی وارداتی، انتقاد از کندی در تصویب و اجرای آئین‌نامه واردات پرداختند، افزود: طبق صحبت‌‌های ارائه شده، تعلل در تصویب آئین نامه دلایل مختلفی دارد از جمله اینکه آئین‌نامه مذکور در نوبت بررسی است، از سوی دیگر پیشنهادات متعددی در این حوزه ارائه می‌شود، همچنین اینکه این آئین نامه موافقان و مخالفانی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا