اقتصاد

راه اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی آریان زنجان بسیار مهم است

تامین گاز نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی آریان زنجان به عنوان یکی از پروژه های ملّیِ مورد تاکید در کشور است که نقش مهمی در کاهش تکرار خاموشی های برق خواهد داشت

راه اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی آریان زنجان بسیار مهم است

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان،نماینده عالی دولت در استان زنجان از عملیات گازرسانی به نیروگاه سیکل ترکیبی آریان زنجان بازدید و در جریان پیشرفت ۹۴ درصدی پروژه احداث خط لوله ۲۰ اینچ ارتباطی از خط لوله ۴۸ اینچ دوم آذربایجان و انشعاب خط ۱۲ اینچ انتقال تا این نیروگاه؛ قرار گرفت.

محسن افشارچی در این بازدید با بیان اینکه برای جلوگیری از تکرار خاموشی های برق کشور در تابستان؛ حجم قابل توجهی برق باید به شبکه برق کشور اضافه شود؛ افزود: راه اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی آریان زنجان برای کشور و استان بسیار مهم است و هدف گذاری امسال استان زنجان تحویل۳۵۰ مگاوات برق به شبکه برق کشور است.

استاندار با اعلام اینکه کارهای اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی آریان زنجان در مرحله خیلی خوب قرار دارد؛ ابراز کرد: کارها به صورت شبانه روزی و جهادی در حال اقدام است و با تحویل این نیروگاه در اسرع وقت؛ خاموشی های تابستان؛ قطعاً وضعیت بهتری خواهد داشت.

در ادامه این بازدید؛ مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان در تشریح روند اقدامات گازرسانی به نیروگاه سیکل ترکیبی آریان زنجان گفت: با هدف افزایش دامنه پایداری و استمرار تامین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی آریان زنجان؛ پروژه احداث خط لوله ۲۰ اینچ ارتباطی از خط لوله ۴۸ اینچ دوم آذربایجان و انشعاب خط ۱۲ اینچ انتقال تا این نیروگاه؛ در مدت ۳ ماه و تا پایان خرداد تکمیل می شود.

رحیم سلیمانی نژاد افزود: مهندسین و پیمانکاران اجرایی این شرکت؛ با تمام توان پای کار هستند تا با تکمیل پروژه احداث خط لوله ۲۰ اینچ ارتباطی از کیلومتر ۲۳۸ خط لوله ۴۸ اینچ دوم آذربایجان و انشعاب خط ۱۲ اینچ انتقال تا نیروگاه آریان زنجان تا پایان خرداد امسال؛ گامی موثر در تولید پایدار و جلوگیری از تکرار خاموشی های برق در تابستان بردارند.

وی با اعلام اینکه تامین گاز نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی آریان زنجان به عنوان یکی از پروژه های ملّیِ مورد تاکید در کشور است که نقش مهمی در کاهش تکرار خاموشی های برق خواهد داشت، اظهار کرد: کارکنان خدوم گاز زنجان، مجموعه نیروگاه، برق منطقه ای و مسئولین استانی دست به دست هم داده اند تا این طرح در اسرع وقت به پایان برسد.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اعلام اینکه در دو پیمان درصدد تکمیل این پروژه هستیم؛ تصریح کرد: این طرح؛ مستلزم اخذ انشعاب از کیلومتر ۲۳۸ خط لوله ۴۸ اینچ دوم آذربایجان و همچنین احداث یک رشته خط لوله انتقال اختصاصی با قطر ۲۰ اینچ با فشار عملیاتی ۱۰۵۰ پوند بر اینچ مربع و طول حدود ۵ کیلومتر است.

مهندس سلیمانی نژاد افزود: با اتمام این طرح؛ شاهد تامین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی آریان زنجان به میزان ۹۰ هزار متر مکعب در ساعت که معادل ۲ هزار و ۱۶۰ متر مکعب گاز در روز با فشار ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند بر اینچ مربع است، خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه احداث واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی همزمان با واحدهای گازی ضروری است؛ ادامه داد: در این طرح؛ میزان سوخت براساس راندمان ۴۰ درصد در واحدهای گازی؛ و راندمان کلی ۵۲ درصدی برای نیروگاه سیکل ترکیبی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان اعلام کرد: برای اجرای این طرح؛ بیش از ۸۵ میلیارد و ۶۶ میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا