فرهنگ و هنر

بررسی طرح احداث مقبره الشعرای زنجان در مقبره میرزایی

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، در جلسه ای که با حضور مدیران کل اوقاف، ارشاد، معاون میراث فرهنگی و گردشگری، نماینده شهرداری، نماینده هیئت های مذهبی و کارشناسی میراث فرهنگی در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان برگزار شد طرح احداث مقبره الشعرای زنجان در محل مقبره آیت الله میرزا ابوالقاسم مجتهد زنجانی معروف به مقبره میرزایی بررسی شد.
گفتنی است، این طرح به پیشنهاد میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان در شورای فرهنگ عمومی زنجان مطرح شده اما در این مرحله با مخالفت هایی نیز روبرو شده است و به همین مجددا در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.
نماینده هیئت های مذهبی زنجان در این جلسه گفت: با توجه به مساحت ۲هزار متری این آرامگاه و وجود ۱۰۰ مزار در محوطه آن در صورت تصویب به هیچ عنوان داخل ساختمان تاریخی، دفن اموات نخواهیم داشت.
حری افزود: در محوطه آن‌هم بصورت محدود و مشخص اجرا خواهد شد که در صورت اجرای این طرح هم این مکان سرو سامان گرفته و از حالت فعلی و متروکه خود خارج می شود و هم می تواند تبدیل به محل گردشگری و فرهنگی برای معرفی مفاخر ادبی و آیینی زنجان شود و در صورت تصویب، مطمئنا فقط دفن معدودی از مفاخر شهر و استان در این مزار انجام خواهد شد.
وی اظهار داشت: این مکان تاریخی، تبدیل به قبرستان عمومی نخواهد شد چرا که این مکان می تواند بخشی از شناسنامه و هویت فرهنگی_آیینی شهر و استان زنجان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان نیز در این جلسه گفت :با توجه به اینکه این مکان موقوفه جزو موقوفات غیرمتصرفی است، اداره ی امور آن از ابتدا با نوادگان واقف هست و در اختیار اوقاف نیست و در صورت اجرای طرح باید مجوز های لازم را نهادهای متولی اخذ نموده و سپس طرح را اجرا کرد.
حجت‌الاسلام کرمی افزود: با توجه به قوانین وقفی، سازمان اوقاف حق دخالت در امورات موقوفات غیرمتصرفی را ندارد و تنها به عنوان ناظر می تواند حضور داشته باشد به همان دلیل باید متولی موقوفه، موافق این کار باشد در غیر این صورت این طرح امکان اجرا نخواهد داشت، در ضمن باید تمام ساز و کارهای اجرای طرح مشخص شده و ارکان تصمیم گیر استان زنجان نیز موافق باشند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز در این جلسه گفت: طبق قانون مصوب ۱۳۳۷ امکان دفن اموات در بناهای تاریخی ثبت شده کشور وجود ندارد و این آرامگاه نیز در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است در صورت تصویب نهایی بهتر است المان خاصی نیز در محوطه خارج از این مقبره ساخته شود.

اجلی کارشناس میراث فرهنگی یکی دیگر از اعضای این جلسه گفت: این آرامگاه متعلق به دوران قاجاریه ، قبلاً موزه سنگ نوشته های استان بود که بنا به دلایلی جمع آوری شد و به نظر می رسد طرح احداث مقبره الشعرا در این مکان قابلیت بررسی و کارشناسی دارد و در محدوده غربی مرکز شهر زنجان که فضا و مکان شاخص فرهنگی و گردشگری وجود ندارد ، می تواند بعنوان یک طرح مطالعاتی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت اجرای موفق حتی می تواند باعث احیا و ایجاد محور فرهنگی_گردشگری از مزار تا بازار در این محدوده شهری بشود

گفتنی است، آیت الله میرزا ابوالقاسم مجتهد زنجانی که از زمره سادات بودند یکی از روحانیون تراز اول عصر ناصری در شهر زنجان و در قلع و قمع عوامل بابیت در زنجان موثر بوده است.از میرزا ابوالقاسم بیش از پنجاه کتاب و رساله باقی مانده است.وی در روز دوشنبه سوم جمادی الاول سال ۱۲۹۲ هجری قمری ، مطابق با ۱۷ خرداد ۱۲۵۴ شمسی در سن هفتاد سالگی از دنیا رفته و در آرامگاه خانوادگی که در آن زمان در بیرون از شهر زنجان و در میانه قبرستان شهر بوده دفن می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا