اقتصاداخبار ویژه

بیش از ۹۵درصد به کنتورهای هوشمند برق مجهز هستند

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، مدیرعامل برق منطقه ای استان زنجان در نشست خبری مدیران عامل صنعت برق استان زنجان به مناسبت هفته صرفه جویی با تشریح وضعیت تولید و توزیع برق در استان گفت: نیروگاه زنجان ۲ (آریان) به همراه پست‌های بلافصل و خطوط ارتباطی، احداث ساختمان دیسپاچینگ و مدیریت بحران، خازن گذاری، پست‌های فوق توزیع خمسه، ماهنشان، زنجانرود و چورزق،احداث ۲ بی خط ۶۳ کیلوولت اختصاصی در پست‌های فوق توزیع،احداث ۲ بی خط ۶۳ کیلوولت اختصاصی در پست‌های فوق توزیع از جمله پروژه‌های شاخص شرکت برق منطقه‌ای زنجان در دولت سیزدهم می‌باشد.
پروانه برهانی افزود: امید است با اجرای این پروژه‌ها شاهد ارتقای کیفیت و پایداری شبکه برق استان زنجان و همچنین تامین برق مطمئن و پایدار برای مردم و صنعتگران این استان باشیم.

در ادامه نشست مدیرعامل شرکت توزیع برق استان زنجان گفت: شرکت توزیع، برق را در خروجی پست های فوق توزیع برق منطقه ای تحویل می گیرد و در ۱۵ هزار کیلومتر شبکه برق به مشترکین می رساند.
پیام جوادی افزود: توان مصرفی مشترکان توزیع برق با برق منطقه ای متفاوت است، بطوری که مشترکان با مصرف بالای ۷مگاوات مشترک برق منطقه ای هستند و پایین از این مقدار مشترک توزیع برق هستند.
وی اظهار داشت: امسال ۵٠٠ هزار مشترک برق داریم که از لحاظ تعداد ۷۹ درصد مشترک خانگی، ۱۳درصد تجاری، ۴درصد عمومی و ۲درصد کشاورزی و ٠/۸ صنعتی هستند.
پیام جوادی تصریح کرد: از لحاظ مصرف برق ۵۵ درصد در بخش صنعت و ۱۸درصد در کشاورزی، مجموعا ۷۳درصد در این دو بخش مصرف می‌شود.
وی با بیان اینکه ۶هزار و ۸۴۳ چاه برق دار در استان داریم که بیش از ۹۵درصد به کنتورهای هوشمند برق مجهز هستند افزود: همه روستاهای بالای ۱٠خانوار در استان برق دار هستند و تعداد ۹٠۸روستا در حال حاضر برق دار هستند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان زنجان با تاکید بر اینکه برنامه های مدیریت مصرف برق امسال هم پابرجا است و در ادارات این برنامه نسبت به سال های قبل سنگین تر است گفت: بطوری که در ساعت اداری ۴٠درصد مصرف برق را کاهش دهند و در ساعات غیر اداری هم ۷٠درصد مصرف را پایین بیاورند.
جوادی افزود: تاکنون مجبور به برخورد قهری با ادارات نشده ایم و امیدواریم ادارات در مصرف برق همکاری کنند، البته مجهز به سیستم هوشمند کنترل مصرف هستیم و میتوانیم در مواقع نیاز سیستم لیمیتر را فعال کنیم.
جوادی با اشاره به اینکه برنامه های بخش کشاورزی هم مثل سال گذشته است و اگر ۵ ساعت در روز برق مصرف نکنند بقیه ساعات روز هزینه برقشان مجانی خواهد بود تاکید کرد: در بخش صنعت هم که بر اساس مصرف، به صنایع بالای ۲مگاوات و کمتر از ۲مگاوات تقسیم شده اند، صنایعی که مصرف بالای ۲مگاوات محدودیت های بیشتری دارند.
مدیر عامل توزیع برق استان زنجان با بیان اینکه فروش برق برای وزارت نیرو هیچ سودی ندارد، چون هزینه تولید بالا است گفت: صنعت روی در زنجان بیشترین مصرف برق را دارد و بعد از آن هم صنعت فولاد مصرف بالایی دارد.
وی افزود: همه صنایع بزرگ موظف شده اند که خودشان نیروگاه بزنند و یا برق مورد نیازشان را از بورس بخرند، ایجاد نیروگاه برای صنایع بزرگ در دستور کار دولت نیست و خودشان باید با اولویت نیروگاه های تجدید پذیر نیروگاه ایجاد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا