اخبار ویژهدین و مذهب

احیای موقوفات طارم در نتیجه تلاش روحانیت مردمی

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، مسئول دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهرستان طارم درگفتگو با روابط عمومی این اداره کل گفت: از ابتدای اردیبهشت برداشت طارم از مزرعه سه هکتاری موقوفه متعلق به امامزادگان هاشم و عوف (ع) شهر آببر شهرستان طارم آغاز شده و در روزهای آینده نیز با به ثمر رسیدن محصول سیر و باقلا برداشت این محصولات نیز آغاز خواهد شد.
حجت الاسلام روح اله احمدی افزود: قبلا این زمین بصورت مزایده به اجاره واگذار می شد که با توجه به شرایط منطقه ای درآمد چندانی برای اجاره گیرنده و موقوفه نداشت اما به تازگی این زمین توسط ارزیاب رسمی دادگستری کارشناسی شده و با فراخوان عمومی عقد قرارداد از نوع «مزارعه» به بهره بردار واجد شرایط از بخش خصوصی واگذار شد تا با تامین کلیه امکانات از صفر تا صد از قبیل تامین آب ،برق ،کاشت ،داشت ،برداشت ،کوددهی و در نهایت ارائه به زنجیره فروش به کشت و کار بپردازد.
وی اظهار داشت: با افزایش بهره وری صورت گرفته و حاصل شدن محصول مرغوب دارای قابلیت صادراتی ، درآمد معمول آن در سالهای گذشته نزدیک ۲ تا ۳ میلیون بود ۲۰ برابر شده و در این مرحله به حدود ۶۰ میلیون تومان در سال رسیده است.
حجت الاسلام روح اله احمدی تصریح کرد: با توجه به اینکه نیت این زمین موقوفه از گذشته عمران و آبادانی و هزینه های جاری امامزادگان هاشم و عوف(ع) آببر بود ، باز هم درآمد حاصل شده در همین نیت خیر که مد نظر واقفین ارجمند بوده صرف خواهد شد.
وی اظهار داشت: احیای این زمین که از گذشته های دور بصورت وقف جمعی اهالی طارم به این امامزادگان عظیم الشان بوده مرهون تلاشهای ارزنده مرحوم شیخ جواد آببری است که با تهیه و تنظیم وقف نامه در دهه ۳۰ شمسی، باعث شد این میراث ارزشمند مردم خیر و نیکوکار آببر که ارادت قلبی و عملی به خاندان پیامبر گرامی اسلام داشته اند در طول زمان فراموش نشده و از بین نرود.
حجت الاسلام روح اله احمدی افزود: حفظ، ارتقاء و پیشرفت موقوفات و اجرای هر چه بیشتر و با کیفیت تر نیات واقفان نیک اندیش مهم ترین وظیفه سازمان اوقاف و امور خیریه است که از طریق اجرای برنامه های بهره ورانه و مشارکت با طرح و برنامه مردم و بخش خصوصی کاملا قابل دستیابی است
گفتنی است، شهرستان طارم ۴۰۷ موقوفه و ۲۱ امامزاده دارد که ۱۴۰ مورد از موقوفات طارم مسجد است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا