پزشکی و سلامت

اجرای پویش ملی”غرق نشویم” توسط هلال احمر

سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: پویش ملی"غرق نشویم" را با هدف حساس سازی جامعه و دادن آگاهی به مردم برای به صفر رساندن غرق شدگی اجرا می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، حکمت اله هاشمی در جلسه هماهنگی پویش ملی غرق نشویم، افزود: با فرارسیدن فصل تابستان و گرما شهروندان در حاشیه رود خانه و سدهای کشاورزی و کانال های آب بدون رعایت نکات ایمنی و عدم آشنایی به شنای ایمن اقدام به شما می کنند و در بیشتر مواقع دچار غرق شدگی می شوند.
وی یادآوری کرد: برای کاهش خطرات ناشی از غرق شدگی پویش ملی “غرق نشویم ” با هدف حساس سازی جامعه و دادن آگاهی به مردم برای جلوگیری از تلفات مالی وجانی با استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در دستگاه های اجرایی که منجر به هم افزایی و توانمندی افراد در پاسخ گویی به حوادث خواهد بود را عملیاتی می کنیم.
وی اظهارداشت: در کاهش حوادث باید واقعیت ها را بیان کرده و تغییر رفتارها و باورها را در کار تولید محتوا لحاظ کرده و کلید واژه ها را تشریح و تبیین کنیم.
سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان بر آموزش تاکید کرد و گفت: از ظرفیت این مجموعه باید همه استفاده کنند و در خصوص کاهش غریق در سدهای کشاورزی استان زنجان با جهاد کشاورزی تفاهم نامه ای منعقد خواهیم کرد تا شاهد به صفر رسیدن حوادث در این حوزه باشیم.
هاشمی ادامه داد: واژه هایی که باعث غرق شدن می شود باید توسط متخصصان تبیین شود، شناخت از سدهای استان زنجان بسیار مهم است که باید بازدیدی در این خصوص داشته باشیم.
وی یادآوری کرد: باید فیزیولوژی و آناتومی آب را در خصوص شیرین یا شور بودن، شرایط باتلاقی و جریان آب را تشریح و بررسی کنیم سپس برای آن پروتکل فنی بنویسیم.
سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: کمیته ای بابت بررسی سدها تشکیل و اینکه کدام قسمت از سدها بیشترین غریق را دارد مشخص شود چرا که این بسیار مهم و کمک کننده است.
هاشمی، خانه های هلال را کمک کننده در کاهش حوادث ناشی از غرق شدگی دانست و تصریح کرد: نشستی با روسای خانه های هلال برگزار شود و با توجه به اینکه آنها از استخرها و سدهایی را که در روستاها وجود دارد، شناخت دارند اهالی را نسبت به خطرات آن آگاه کنند.
وی به تیم های سحر حوزه جوانان اشاره کرد و افزود: این تیم در پیک شلوغی به مردم مسائل حمایت روانی را ارائه دهند تا حتی یک نفر غرق شده نیز نداشته باشیم.
سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: باید پویش غرق نشویم را با برنامه ریزی محقق کنیم و در پایان برنامه، نتایج این پویش را ارائه دهیم.
هاشمی آموزش کمک های اولیه را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: امسال بر اساس دغدغه ای که مسئولان دارند باید آموزش در کنار پیام های شنا ممنوع، انجام شود.
وی اظهار داشت: با اهتمام و همتی که وجود دارد تابستان سالجاری باید حتی یک نفرغریق در سطح استان زنجان نداشته باشیم.
سرپرست جمعیت هلال احمر استان زنجان بر نقش صدا و سیما در آگاهی هموطنان اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی در صدا و سیما بسیار تاثیرگذار تر است.
سدهای کشاورزی برای جلوگیری از غرق شدگی ایمن سازی شود
مدیر کل مدیریت بحران استانداری زنجان نیز در ادامه این جلسه ضمن قدردانی از هلال احمر در خصوص اجرای پوش ملی”غرق نشویم” گفت: این تدبیر را هلال احمر جاهایی که امکانات و تجهیزات لازم برای نجات افراد در حوادث احتمالی وجود ندارد با تلاش همه دستگاه های اجرایی دخیل و صدا و سیما برای ترویج عدم شنا در مکان هایی که احتمال غرق شدن وجود دارد، عملیاتی می کند.
صفی اله کرامتی اظهارداشت: با توجه به اینکه برخی از مناطق و سدهای استان در اختیار آب منطقه ای است ولی قانونگذار تصمیمی گرفته ومسئولیت نجات غریق را برعهده جمعیت هلال احمر نهاده است و به حتم سایر دستگاه ها نیز در این خصوص کمک کار خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: هلال احمر در سطح استان ها علاقمند به نجات غریق بودند در زنجان نه تنها مشکلی نداریم بلکه از تلاش های سه ماهه سرپرست جمعیت هلال احمر تقدیر و تشکر می کنم و دست به دست هم می دهیم تا امسال با غرق شدگی کمتری مواجه شویم.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری زنجان گفت: باید تلاش کنیم سدهایی که کشاورزان در باغها و مزارع دارند، بندها و حوضچه ها ایمن سازی شده تا شاهد غرق شدگی نباشیم.
کرامتی افزود: سد حسن ابدال سالانه کشته داشته باید آب منطقه ای استان تلاش کند مسیرهای پرتردد را مدیریت شود تا با کاهش حوادث مواجه شویم.
گفتنی است، در جلسه هماهنگی پویش ملی غرق نشویم، با حضور مسئول دفتر نمایندکی ولی فقیه در هلال احمر، مدیر کل مدیریت بحران استانداری، شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، صداوسیما، هیئت نجات غریق و غواصی، معاونان هلال احمر و مسئول خانه های هلال تشکیل شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا