اقتصاد

امضای ۵ سند همکاری بین ایران و بلاروس

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، جلسه مشترک فعالان اقتصادی استان با سفیر محترم ایران در کشور بلاروس عصر امروز ۳۰ خرداد ماه ۱۴۰۲ در سالن جلسات شهید شهریاری اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.
علیرضا صانعی سفیر ایران در کشور بلاروس نیز در این جلسه با بیان اینکه معرفی خوبی از سوی اتاق بازرگانی زنجان در توانمندی‌های صادراتی و فرصت‌های سرمایه گذاری استان آماده شده بود که جای تقدیر دارد، تصریح کرد: با توجه به فعالیت های بلاروس در بخش های چون ماشین آلات، یکی از زمینه های همکاری استان زنجان با کشور بلاروس می‌تواند ماشین آلات معدنی باشد.
وی با اشاره به مراودات تجاری که بین کشور بلاروس و برخی از استان های ایران شکل گرفته است، اظهار کرد: با توجه به لزوم آشنایی برای تجارت با هر کشوری، مجموعه شرکت های تولیدی و صادراتی و همچنین بازرگانان و تاجرانی که سابقه فعالیت و همکاری در کشورهای منطقه همچون روسیه را داشته اند میتوانند به صورت بهتری با کشور بلاروس نیز مراودات تجاری داشته باشند.
سفیر ایران در بلاروس با بیان اینکه آبزیان، میگو و ماهی می تواند زمینه های مناسب دیگر همکاری دو طرف باشد، گفت: طی ماه‌های اخیر ۵ سند همکاری بین ایران و بلاروس در زمینه هایی چون عسل، گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات و … به امضا رسیده و الزامات بهداشتی و استانداردها نیز مورد توافق دو طرف است، ابراز کرد: اکنون بستر تجارت با کشور بلاروس برای تاجران ایرانی فراهم است و ما نیز در سفارت راهنمایی، تسهیل نقل و انتقالات بانکی و فراهم‌سازی زمینه ها را دنبال می‌کنیم.
صانعی با بیان اینکه مبحث ترانزیتی بین ایران و بلاروس در حال شکل گیری است، از برنامه ریزی برقراری پرواز مستقیم بین تهران و مینسک خبر داد و افزود: یکی از بخش هایی که جای کار بسیاری در آن وجود دارد صادرات دارو می باشد.
سفیر ایران در بلاروس با بیان اینکه یکی از راهکارهای عبور و دور زدن تحریم‌ها می‌تواند موضوع تهاتر بین دو طرف باشد، ابراز کرد: نمایشگاه کالاهای تخصصی ایران مرداد ماه سال جاری در مینسک بلاروس برگزار می‌شود که فعالان اقتصادی استان زنجان نیز می توانند در آن حضور پیدا کنند.
وی با اشاره به حضور برخی از کشورها چون آذربایجان، چین، ترکیه و ازبکستان در بازار کشور بلاروس، ابراز کرد: مناسبات تجاری و اقتصادی بین دو طرف می‌تواند با حضور، آشنایی و جلسات بین دو طرف هر چه بیشتر گسترش پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا