اقتصاد

اجرای قانون حدنگاری زمین‌های ملی با هدف تثبیت مالکیت دولت بر زمین‌های ملی

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان،مسعود رسولی اظهار داشت:حدنگاری زمین‌های ملی از اساسی‌ترین اقدامات حاکمیتی برای تعیین سطح منابع ملی و دولتی است که در کشور اجرایی شده است.
وی تصریح کرد: در زنجان قبل از سال ۹۳، حدنگاری زمینهای ملی مبتنی بر تهیه نقشه‌ها بر اساس دستورالعمل مقررات ماده ۵۶ با استفاده از ابزار و دستگاه‌های موجود آن زمان انجام شده بود که البته با خطاهایی نیز همراه بود. همچنین خطاهایی در مرز میان پلاک‌ها وجود داشت که اختلافات و اعتراضات مردمی را نیز به همراه داشت.
این مسئول ادامه داد: از سال ۹۳ اجرای قانون حدنگاری زمینهای ملی با هدف تثبیت مالکیت دولت بر زمین‌های ملی همچنین رفع همه اختلافات و ابهامات در نقشه‌های تهیه شده اجرای مقررات ماده ۵۶ در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار گرفت.
وی با یادآوری این مطلب که با ابلاغ اجرای این برنامه به ادارات‌ منابع طبیعی شهرستان های تابعه استان، این اداره به ابزار و دستگاه‌های جی پی اس به روز و پیشرفته برای انجام حدنگاری زمینهای ملی تجهیز شد، عنوان کرد: اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان نیز اسناد و مدارک زمین‌های ملی را در اختیار این اداره‌کل قرار داد تا مبتنی بر آن اسناد، نقشه‌های زمینهای ملی استان به روز رسانی شوند و اختلافات مرزی میان پلاک‌ها از بین برود.
رسولی افزود: نقشه‌های به روز شده پلاک‌ها در سامانه شمیم بارگذاری شده و برای اراضی ملی سند تک‌برگ رسمی صادر شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در استان زنجان سطح زمین‌های ملی تعیین شده مبتنی بر نقشه‌های تهیه شده براساس اجرای مقررات ماده ۵۶ به مساحت ۱.۲۲۰.۰۰۰ هکتار مشخص و ثبت شده بود، اعلام کرد: پس از سال ۹۳ با ابلاغ قانون حدنگاری و تهیه نقشه‌های به روز شده از زمین‌های ملی استان، این مساحت به ۱.۱۳۲.۰۰۰ هکتار رسید.
این مسئول تصریح کرد: پس از سال ۹۳ در راستای اجرای قانون حدنگاری و تهیه نقشه‌های به روز برای زمین‌های ملی، زمینهای موات و زمینهای اختلافی (میان زمین‌های ملی و مستثنیات) تعیین تکلیف شدند که این به روزرسانی تهیه نقشه‌ها موجب شد تا سطح زمین‌های استان از ۱.۲۲۰.۰۰۰هکتار به ۱.۱۳۲.۰۰۰ هکتار تغییر کند.
رسولی افزود: از سطح ۱.۱۳۲.۰۰۰ هکتار از زمینهای ملی تثبیت شده در استان، تا پایان سال ۱۴۰۱ برای سطح ۱.۰۹۳.۰۰۰ هکتار به تعداد ۵۱۰۰ سند رسمی صادر شده است.
وی خاطرنشان کرد: هنوز تایید و صدور سند برای ۴۰.۰۰۰ هزار هکتار دیگر از زمینهای ملی در دست انجام است که تا پایان سال جاری تعیین تکلیف می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا