اقتصاد

ثبت نخستین بسته معدنی در زنجان

تعریف بسته سرمایه گذاری معدنی کشور برای نخستین بار در زنجان

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان  در دیدار با بهره‌برداران معدنی و مدیران واحدهای صنایع معدنی که با حضور معاون وزیر و رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی برگزار شد،به ثبت نخستین بسته معدنی در زنجان برای سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: از این به بعد مزایدهایی در بخش معدن به صورت بسته سرمایه‌گذاری ارائه خواهد شد .

مهندس ناصر فغفوری اظهار داشت : برخی از معادن به دلیل پایین بودن ظرفیت و عدم توجیه اقتصادی، در مزایده شرکت کننده ای ندارند و برای رفع این مشکل بر مبنای سیاست اعلامی از سوی وزارت صمت، زنجان نخستین استانی بود که اولین بسته سرمایه گذاری معدنی را در کشور تعریف کرد.

وی تصریح کرد : بر این اساس شرکت کنندگان در مزایده معدن می توانند همزمان چند معدن را در اختیار بگیرند به شرط آن که واحد فراوری برای این معادن احداث کنند.

این مقام مسئول از احصای ظرفیت‌های معدنی کشور بنا به دستور وزیر با متولی‌گری سازمان زمین شناسی و ایمیدرو خبر داد و اظهار کرد: تامین اعتبار و اولویت بندی مورد نظر برای تامین نقشه‌های یک به ۵۰ هزار برای عناصر۴۰ تا ۷۰ عنصر انجام شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه آذربایجان غربی به عنوان استان اولویت‌دار برای اسکن معادن و تهیه نقشه یک به ۵۰ هزار انتخاب شده بود که بنا به پیشنهادات ارائه شده، زنجان هم در اولویت دوم قرار گرفته است، افزود: مسؤولیت این مهم بر عهده ایمیدرو گذاشته شده است.

وی به تهیه پهنه و پیشنهاد پهنه مورد نظر به ایمیدرو برای اکتشاف در طارم اشاره کرد و افزود: مورد ترک تشریفات فقط برای ایمیدرو میسر است که اگر پهنه دیگری هم وجود داشته باشد می‌توان به همین شیوه عمل کرد به این صورت که با مشخص شدن پهنه و واگذاری فعالیت در آن به ایمیدرو، فعالیت در بخش‌هایی از همان پهنه را در اختیار بخش خصوصی قرار داد.

فغفوری به اقدامات انجام شده در پهنه‌ها اشاره کرد و گفت: کار واگذاری این پهنه‌های با همکاری ارگان‌های مربوطه در حال طی شدن است.

فغفوری از برنامه‌ریزی برای ایجاد زیرساخت مجتمع‌های معدنی خبر داد و گفت: راه‌های مشترک این معادن با روستاها از جمله قره‌بوته، ارمغانخانه و دیگر پروژه‌ها احصا و نسبت به تعریض نوسازی آن اقدام خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به بازدید انجام شده از محل دپوی پسماند روی اشاره و ابراز امیدواری کرد، این دپو وارد فاز عملیاتی شود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا