اقتصاد

تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری

تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری به تعداد 10روستا (4 روستای درسجین، گالبر، خوئین ، ویر تهیه طرح شده و۳ روستای شیت ، علم کندی ، حاج سیران در سال 1401 در دست تهیه می باشد و روستاهای ولیدر، چپدره، و ماری مصوب دفتر مرکزی است .

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، رضا خواجه ای مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی توسعه کالبدی روستاهای کشور با هدف حفاظت و احیای بافت کالبدی با ایده و راهکارهای نوین و صیانت از اصالت فرهنگی، تاریخی و کالبدی-فضایی روستاها، شناسایی، مطالعه، طراحی و اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش را در دستور کار قرار داده، اظهار کرد : طرح بافت با ارزش و هدف گردشگری روستایی در ۵ روستا با اعتبار ۲۴ میلیارد ریال در سال جاری تهیه شده است.
وی ادامه داد: تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری به تعداد ۱۰روستا (۴ روستای درسجین، گالبر، خوئین ، ویر تهیه طرح شده و۳ روستای شیت ، علم کندی ، حاج سیران در سال ۱۴۰۱ در دست تهیه می باشد و روستاهای ولیدر، چپدره، و ماری مصوب دفتر مرکزی است .
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان از تهیه طرح روستاهای دارای بافت های با ارزش به تعداد۷روستا در سطح استان خبر داد و گفت : ۳روستای درسجین و قلعه ، قوزلومصوب گردیده و ۱ روستای خورجهان ماهنشان و روستای لار زنجان در سال جاری در دست تهیه طرح می باشد و روستاهای انجلین ، جزیمق مصوب دفتر مرکزی بنیاد مسکن بوده و در صورت تامین اعتبار مطالعات مربوطه انجام خواهد شد.
خواجه ای ادامه داد: بافت با ارزش روستای درسجین شهرستان ابهر به بهره برداری رسیده و عملیات اجرایی احیای بافت با ارزش روستای قلعه شهرستان زنجان با پیشرفت فیزیکی ۷۵ %در حال تکمیل می باشد.
وی با تاکید بر اینکه، حفظ هویت فرهنگی و تاریخی روستا، رونق گردشگری و ایجاد درآمد پایدار در روستاها در احیا و بهسازی بافت با ارزش روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خاطر نشان کرد: خوشبختانه در روستاهایی که تحت‌عنوان بهسازی و احیای بافت باارزش مطرح شده ما شاهد هستیم که معماری بومی احیاء شده و ساخت و سازها در آن چهارچوب‌ها انجام می گیرد .
خواجه ای یادآور شد: با توجه به اینکه، استان زنجان ظرفیت‌های بی بدیل و کم نظیری در توسعه گردشگری روستایی دارد، تلاش می شود که با انتخاب روستای گردشگر پذیر ظرفیت‌ها و زیرساخت‌‌های لازم فراهم شود تا در کشور نیز به‌عنوان الگویی مطلوب معرفی گردد.
خواجه ای با تاکید بر اینکه، بنیاد مسکن در توسعه این امر و رعایت معماری ویژه و حفظ بافت سنتی روستاهای هدف گردشگری نقش مهمی بر عهده دارد، تصریح کرد: وجود جاذبه و بافت سنتی و اصیل ایرانی و اسلامی با حفظ هویت آن در روستاها، هر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند که سرمایه‌گذاری در این بخش آثار و نتایج مثبتی در بخش‌های مختلف به همراه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا