اقتصاد

نخستین انجمن نژادی گوسفند کشور در استان زنجان ثبت شد

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، سیدمحمدعلی صادقی، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان، گفت: گوسفند افشاری یکی از نژادهای سنگین وزن گوسفندی و از منابع مهم ژنتیکی دام سبک ایران می باشد که از پتانسیل مناسبی برای تولید گوشت برخوردار است و نقش مهمی را در تامین گوشت قرمز کشور ایفا می نماید.
وی افزود:این نژاد، پایه مناسبی برای کار اصلاحی در زمینه بهبود سرعت رشد، چند قلوزایی، راندمان لاشه و تولید مثل خارج از فصل می باشد و در استان زنجان که خاستگاه اصلی این نژاد می باشد فعالیت های خوبی با همکاری فیمابین سازمان جهادکشاورزی استان و دانشگاه زنجان، در جهت تبدیل این دام به یک نژاد پر تولید داخلی انجام گرفته است.
گفتنی است، از جمله این فعالیتها میتوان به اجرای طرح انتقال ژن چند قلوزایی(FecB) به این نژاد بعنوان مهمترین ژن شناخته شده مؤثّر بر چند قلوزایی در گوسفند و تشکیل هسته اصلاح نژادی توسط بخش خصوصی اشاره کرد.
سید محمد علی صادقی بیان داشت: به منظور ساماندهی فعالیتهای مرتبط با حفظ خلوص نژادی، تعیین استراتژیهای پرورشی و اصلاح نژادی، ارائه آموزشهای تخصصی به بهره برداران و علاقه مندان پرورش گوسفند افشاری و همچنین ترویج دستاوردهای بدست آمده در زمینه پرورش و اصلاح نژاد این دام، *انجمن نژادی گوسفند افشاری در استان زنجان* برای اولین بار در کشور با تلاش متخصصین اصلاح نژاد دام استان و پرورش دهندگان گوسفند نژاد افشاری تشکیل و به ثبت رسیده است.
وی افزود: در نظر است به منظور کاهش تصدیهای دولتی کلیه فعالیت های مربوط به توسعه مدیریت و اصلاح نژاد گوسفند افشاری پس از طی مراحل قانونی به این انجمن واگذار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا