علم و فناوری

برگزاری  آزمون‌های ادواری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان،  محمدرضا انصاری با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سنجش مهارت متقاضیان برای فعالیت در بخش های مختلف اقتصادی کشور است گفت: بخش عمده ای از مهارت آموزان، آموزش های مهارتی را در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کسب کرده اند، ولیکن به دلیل محدودیت در برگزاری آزمون های کتبی و عملی، موفق به دریافت گواهی نامه مهارت نشده‌اند.

وی افزود: این آزمون ها که بر اساس استاندارد های آموزش شغل برگزار می شود، موجب تسهیل و تسریع اشتغال پذیری نیروی کار ماهر در کشور خواهد شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان با اشاره به اینکه سهم آزمون های ادواری از مجموع آزمون های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور حدود ۴ درصد است، افزود: برگزاری آزمون های ادواری علاوه بر پاسخ سریع به نیاز های مردم در حوزه سنجش مهارت، موجب رونق کسب و کار آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای و گسترش ارایه آموزش های مهارتی از سوی بخش خصوصی خواهد شد.

انصاری خاطر نشان کرد: داوطلبان سنجش مهارت می‌توانند برای ثبت نام به سامانه ثبت نام الکترونیکی به نشانیhttp//:advari.irantvto.ir مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: در سال جاری هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون های فنی و حرفه ای در خوشه خدمات ۲۸ هزار تومان و در خوشه های صنعت،کشاورزی و فرهنگ و هنر ۴۲ هزار تومان و هزینه صدور گواهی نامه مهارت نیز ۵۰ هزار تومان می باشد که متقاضیان می توانند به صورت آنلاین و در بستر پورتال سازمان فنی و حرفه ای کشور آن را پرداخت کنند.

انصاری، دریافت هرگونه وجهی بابت ثبت نام و صدور گواهی نامه، مازاد بر مبالغ مذکور را غیرقانونی اعلام کرد و گفت: افراد می توانند در صورت مشاهده تخلف مراتب را به ادارات کل و مراکز آموزش فنی و حرفه ای در سطح کشور اطلاع رسانی کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان افزود: افرادی که دو بار در آزمون ادواری شرکت کنند و موفق به کسب نمره قبولی نشوند، برای حضور در آزمون مجدد مکلف به ارائه گواهی شرکت در دوره آموزشی از یکی از آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای مجاز و یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی خواهند بود.

وی با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای تلاش می کند براساس استانداردهای بین المللی و کیفی سازی به امر آموزش اقدام کند ولی فعالیت برخی آموزشگاه های غیرمجاز موجب شده تا سطح کیفی دوره های مهارت آموزی کاهش پیدا کند گفت: متقاضیانی که دوره های مهارتی را طبق استانداردهای آموزشی این سازمان و در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای مجاز و مراکز دولتی وابسته به سازمان فنی و حرفه ای گذرانده باشند اقبال بیشتری برای موفقیت در آزمون ها و دریافت گواهی نامه مهارت دارند.

انصاری با تأکید بر اینکه فعالیت گسترده ۱۲۴۰۰ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای کشور فرصت مغتنمی برای توسعه نهضت مهارت آموزی در جامعه می باشد، اذعان داشت: رویکرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای حمایت و تقویت آموزشگاه های فعال به ویژه در حوزه آموزش مشاغل مورد نیاز بازار کار کشور است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان با تاکید بر اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای از همکاری و مشارکت آموزشگاه‌های آزاد در اجرای طرح های پژوهشی، تدوین استاندارد های شایستگی، تولید منابع آموزشی، غنی سازی بانک سوالات، آزمونگری ، ایجاد سایت های آزمون الکترونیکی ، تجهیز مراکز و کارگاه های سنجش و برگزاری مسابقات آزاد مهارت استقبال می کند، گفت: در راستای تقویت تشکل ها و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، برنامه اقدام مشترک یک ساله با کانون انجمن های صنفی آموزشگاه های آزاد کشور منعقد شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا