اقتصاد

۵ پروژه سدسازی  در دست احداث است

۵ پروژه سدسازی  در دست احداث است

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان،  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت: در حال حاضر پنج پروژه سدسازی، دو پروژه آبرسانی، یک پروژه شبکه آبیاری و یک پروژه انتقال آب کشاورزی در دست احداث بوده که برای تکمیل نیازمند ۲۸ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال اعتبار است.

اسماعیل افشاری افزود: پروژه‌های سد تهم با هدف تامین بخشی از آب شرب شهر زنجان، سدگلابر با هدف تامین آب صنعت و کشاورزی منطقه، سد کینه‌ورس با هدف تامین آب شرب شهرهای ابهر و خرمدره و تامین آب کشاورزی و صنعت منطقه، سدمیرزاخانلوی ۱ با هدف تامین آب کشاورزی منطقه، سد بلوک با هدف تامین آب کشاورزی منطقه، سدفیله‌خاصه با هدف تامین آب کشاورزی منطقه، تکمیل و به بهره‌برداری رسیده‌اند.

وی کل حجم آب تخصیص یافته به سدهای مذکور در بخش شرب، کشاورزی و صنعت را به ترتیب، ۲۱.۴ میلیون مترمکعب، ۱۶.۶ میلیون مترمکعب و ۵.۵ میلیون مترمکعب عنوان کرد.

این مقام مسئول در مورد تعداد پروژه‌های سدسازی در دست اقدام نیز گفت: در حال حاضر ۵ پروژه سدسازی، ۲ پروژه آبرسانی، یک پروژه شبکه آبیاری و یک پروژه انتقال آب کشاورزی در دست احداث است.

افشاری میزان اعتبار موردنیاز برای تکمیل این پروژه‌ها را ۲۸ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال اعلام کرد و در تشریح اهمیت سدسازی گفت: اهمیت سدسازی در مرحله نخست، تامین آب از منابع آب سطحی و متنوع کردن محل برداشت‌ها از نظر پدافند غیرعامل و همچنین کاهش برداشت از منابع استراتژیک آب زیرزمینی است که در صورت جابجایی اصولی و مطالعات جامع که از طرف مشاوران ذی‌صلاح صورت می‌گیرد با حداقل آسیب‌های زیست محیطی می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا