فرهنگ و هنر

موزه باستان‌شناسی مردان نمکی تجهیز و مرمت شد

موزه باستان‌شناسی مردان نمکی تجهیز و مرمت شد

موزه باستان‌شناسی مردان نمکی تجهیز و مرمت شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گفت: تجهیز و مرمت موزه باستان‌شناسی مردان نمکی به پایان رسید و درهای این موزه از روز یکشنبه به روی مخاطبان باز می شود.

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، امیر ارجمند گفت: این پروژه با همکاری و مشارکت نزدیک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، بنیاد هنکل، دانشگاه و موزه بوخوم آلمان با هزینه ۱۲ میلیارد ریال اجرا شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان افزود: مرمت و کف سازی، تعمیر لمبه های سقف، ساماندهی تاسیسات الکتریکی، اجرای سیستم تهویه VRF،  تعمیر و رنگ‌آمیزی در و پنجرهای موزه مردان نمکی، از اواسط تیرماه آغاز  و امروز به پایان رسید.

وی اظهار داشت: هدف اصلی از اجرای این طرح را هویت بخشی، شکل‌دهی و تبدیل کردن آن به موزه‌ای مناسب  برای مردان نمکی  چهرآباد و اشیای کشف‌شده از این معدن است.

ارجمند گفت: با مشارکت بنیاد هنکل، دانشگاه و موزه بوخوم آلمان همچنان ساماندهی مخزن و مجموعه مردان نمکی، مرمت اشیای کشف‌شده و تجهیز سایر بخش‌های موزه ذوالفقاری همچنان ادامه خواهد داشت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان تصریح کرد: عمارت ذوالفقاری بنایی تاریخی با معماری بومی، در دوطبقه با دیوارهای بلند و سقف‌های لمبه کاری شده باوجود مردان نمکی که بی‌نظیرترین مومیایی‌ها در دنیا هستند ارزشی مضاعف پیداکرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *