اقتصاد

کمبودی در بذر کشت گندم نداریم

کمبودی در بذر کشت گندم نداریم

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان؛ رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در سال زراعی جاری ۳۲۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیر کشت گندم می‌رود.

جواد تاراسی با اشاره به اینکه سطح زیرکشت ۱۸ هزار هکتار اراضی آبی و مابقی به صورت دیم است، افزود:. ۳۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زنجان به کشت گندم اختصاص داده شده است.

وی اظهار داشت: بذر مورد نیاز کشت گندم در استان چه به صورت بذر گواهی شده و چه به صورت بذر خود مصرفی که اغلب کشاورزان از آن بهره مند هستند در استان تامین است و کمبودی در این خصوص نداریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه کود مورد نیاز کشاورزان استان نیز به طور کامل تامین شده است، گفت: ارائه کود “ازته” مشروط به ارائه کود ” پتاس” و ” فسفره” است چون این کودها اگر در کنار هم مصرف شوند، عملکرد بالا می رود.

سال زراعی گذشته نیز بیش از ۳۰۸ هزار از زمین های کشاورزی استان  زیر کشت محصول استراتژیک گندم رفت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: میزان گندم تولید شده در استان در سال زراعی گذشته حدود ۲۰۰ هزار تن بود که به دلیل کاهش بارندگی و وقوع خشکسالی ، این میزان  کمتر از نیمی از گندم تولید شده در سال‌های گذشته بود.

تاراسی به اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارهای استان زنجان اشاره کرد و اظهار داشت: زنجان جزو ۱۵ استان کشور است که قرار است در سال زراعی جاری این طرح در آنها عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه طرح جهش تولید در دیم‌زارها استان به منظور افزایش میزان تولید و تثبیت آن در واحد سطح، اجرا می‌شود، افزود: از امتیازات این طرح برای کشاورزان، ارائه تسهیلات قرض الحسنه جهت خرید ادوات کشاورزی، برخورداری از یارانه کود و بذر و همچنین بهره مندی از بیمه یارانه‌دار محصولات کشاورزی است.

بخش کشاورزی در استان زنجان بیش از ۹۰ هزار بهره‌بردار دارد که به تولید انواع محصولات زارعی و باغی اشتغال دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا