سیاسی و اجتماعی

دستگیری ۳ حفار غیرمجاز در روستای زنگل آباد زنجان

دستگیری ۳ حفار غیرمجاز در روستای زنگل آباد زنجان

به‌گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان؛ فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان از دستگیری ۳ حفار غیرمجاز و  از کشف ۲۶ عدد دستگاه و ادوات حفاری خبر داد.

سرهنگ حسینعلی فضلی، روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ با اعلام این خبر گفت:۳ حفار غیرمجاز به همراه ۲۶ عدد دستگاه و ادوات حفاری مانند فلزیاب، دژبر، موتوربرق، فریز، دریل و …، در روستای زنگل آباد شهر زنجان دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: مأموران اعزامی یگان حفاظت پس از کسب نیابت قضایی و با عملیات غافلگیرانه سه نفر حفار غیرمجاز را حین ارتکاب جرم دستگیر و از آن‌ها تعدادی ادوات حفاری غیرمجاز ثبت و ضبط شد و متهمان به دستور مقام قضایی پس از تنظیم صورت‌جلسه، بازجویی‌های اولیه و سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

او با تأکید بر اینکه حمل و نگهداری دستگاه فلزیاب بدون اخذ مجوز، جرم است، گفت: «به دلیل اینکه دستگاه فلزیاب برای کشف اشیای تاریخی مورداستفاده قرار می‌گیرد، استفاده از این دستگاه نیاز به دریافت مجوز از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان دارد.

فضلی اظهار امیدواری کرد: با تقویت نظارت‌های اجتماعی بر فعالیت متخلفان عرصه میراث‌فرهنگی با همراهی میراث‌بانان افتخاری و همچنین گشت شبانه‌روزی مأموران یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گام‌های مؤثری برای حفاظت و پاسداری از مواریث ارزشمند تاریخی و باستانی استان برداشته شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان در پایان یادآور شد: چنانچه دستگاه فلزیاب در حفاری غیرمجاز به‌قصد کشف اموال فرهنگی – تاریخی مورداستفاده قرار گیرد، علاوه بر ضبط دستگاه به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مرتکب به یک تا سه سال حبس مجازات مقرر ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۲/۳/۱۳۷۵ محکوم می‌شود.

زنگل آباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زنجان در استان زنجان ایران است. این روستا در دهستان معجزات قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۰ نفر (۵۰ خانوار) بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا