فرهنگ و هنر

مرمت ۱۱ قلم شیء فرهنگی تاریخی در استان زنجان

مرمت 11 قلم شیء فرهنگی تاریخی در استان زنجان

مرمت ۱۱ قلم شیء فرهنگی تاریخی در استان زنجان

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان؛ معاون میراث‌فرهنگی زنجان گفت:  عملیات اجرایی مرمت ۱۱ قلم شیء فرهنگی تاریخی به‌دست‌آمده از کاوش‌های محوطه‌های تاریخی استان زنجان در استان انجام شد.

محمدرضا محمد پور اظهار کرد: این اشیا از کاوش‌های فصل‌های مختلف در محوطه تاریخی به‌دست‌آمده است که از محل اعتبارات ملی مرمت و حفاظت می‌شوند.

معاون میراث‌فرهنگی زنجان افزود: این عملیات در راستای حفاظت و مرمت از اموال فرهنگی تاریخی که یکی از رسالت‌های مهم موزه‌ها برای حفاظت از اشیای باارزش فرهنگی تاریخی است، انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی معاونت میراث‌فرهنگی استان در چارچوب وظایف و تعهدات محوله مطابق اصول فنی، مرمت ۱۱ شی‌ء تاریخی را انجام داده است.

محمد پور گفت: به‌منظور حفاظت و مرمت اشیای کشف‌شده با توجه به جنس و قدمت، هر یک دستور مرمت خاص خود را دارند که پس از مستند نگاری، پاک‌سازی، وصالی موقت، وصالی دائم و در نهایت تثبیت شی انجام می‌شود.

او در ادامه با تأکید بر ضرورت مرمت و حفظ داشته‌های تاریخی فرهنگی استان بیان کرد: در اجرای عملیات مرمت اشیاء تاریخی، پاک‌سازی آثار، استحکام‌بخشی و انجام آزمایش‌های اولیه در دستور کار قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *