اقتصاداخبار ویژه

پرداخت تسهیلات بدون ضامن در بانک قرض الحسنه مهر ایران

پرداخت تسهیلات بدون ضامن در بانک قرض الحسنه مهر ایران

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، از پرداخت تسهیلات، بدون نیاز به ضامن در این بانک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان؛ مرتضی اکبری با اعلام این خبر گفت: این بانک در حوزه دریافت تضامین انعطاف بسیار بالایی نسبت به سایر بانک‌ها دارد.

وی افزود: بخش قابل توجهی از مردم برای دریافت تسهیلات با مشکل ضامن روبه‌رو هستند و همین موضوع باعث شده از دریافت تسهیلات محروم شوند یا با چالش جدی روبه‌رو شوند؛ به گفته وی، ما هم کارمند دولت و هم دارنده جواز کسب را به عنوان ضامن قبول می‌کنیم.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اضافه کرد: در این حوزه ما تابع مقررات اعلامی شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی هستیم، اما انعطاف به خرج می‌دهیم.

وی درباره شرایط برخورداری از تسهیلات بدون ضامن، گفت: شرط برخورداری، خوش‌حسابی مشتری و امتیاز حساب اوست؛ در حقیقت مشتری باید شرایط دریافت وام را داشته باشد و وام به وی تعلق گیرد؛ سپس باید از نظر وضعیت اعتباری، مشتری کم‌ریسکی تلقی شود تا بتوانیم صرفاً با اتکا به یک برگه چک و بدون نیاز به هیچ ضمانت اضافه‌ای، به وی تسهیلات پرداخت کنیم.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، افزود: سابقه بانکی این افراد باید خوش‌حسابی آن‌ها را نشان دهد، بدین معنا که باید در همه بانک‌ها خوش‌حساب باشند؛ ما رفتار مشتریان‌ خود را در نظام بانکی رصد می‌کنیم.

اکبری گفت: طبیعتاً این نوع رفتار مشتری امتیاز او را مشخص می‌کند؛ میزان درآمدها و دارایی‌های او نیز در برآورد ما نسبت به مشتری تأثیرگذار است؛ بر اساس این شاخص‌ها نسبت به تعریف امتیاز اقدام می‌کنیم تا مشخص شود آیا می‌تواند تسهیلات بدون ضامن دریافت کند یا خیر.

وی با اعلام اینکه طبق مقررات اعلامی شورای پول و اعتبار برای وام‎های تا ۱۰۰ میلیون ریال یک ضامن و برای وام‌های بیشتر از ۱۰۰ میلیون ریال باید دو ضامن بگیریم، اعلام کرد: بخش مهمی از تسهیلاتمان را بدون ضامن پرداخت می‌کنیم؛ اینکه شخصی از این تسهیلات برخوردار شود یا خیر، به رفتار مالی خودش و خوش‌حسابی فرد باز می‌گردد.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران،یادآوری کرد: ۹۹ درصد مشتریان ما خوش‌حساب هستند و تنها یک درصد آن‌ها اقساط را به موقع پرداخت نمی‌کنند؛ ما پایین‌ترین نرخ مطالبات به مصارف را در شبکه بانکی به دست آورده و بهترین عملکرد را در این حوزه داریم؛ به گفته این مقام بانکی، در ۵ سال اخیر نرخ مطالبات به مصارف بانک مهر ایران حدود یک درصد و حتی کمتر از یک درصد بوده که این نسبت هم در کشور هم در سطح بانک‌های بین‌المللی کم‌نظیر است؛ با توجه به این موضوع، به این نتیجه رسیدیم که نباید همه مشتریان را به یک چشم نگاه کنیم.

اکبری، با اعلام اینکه ۶۰ درصد مشتریان ما خوش‌حساب هستند، یعنی فارغ از الزام ضامن به موقع نسبت به پرداخت تسهیلاتشان اقدام می‌کنند، ادامه داد: این بدان معنی نیست که ۴۰ درصد باقی مانده مشتریان خوش‌حساب نیستند؛ بلکه به آن معنی است که با توجه به فشار ناشی از ضمانتی که به بانک سپرده‌اند، نسبت به پرداخت اقساط اقدام می‌کنند و البته در بین این‌ها نیز یک درصد به موقع قسط خود را نمی‌پردازند. پس ما با سه دسته مشتری در این حوزه روبه‌رو هستیم.

وی، درباره پرداخت تسهیلات بدون ضامن اظهار، کرد: با طبقه‌بندی مشتریان خود، برای آن دسته از مشتریان خوش‌حساب، مدل پرداخت تسهیلات بدون ضامن را تعریف کرده‌ایم. به این ترتیب مراجعه به شعبه نیز حذف می‌شود و در بستر الکترونیکی، پرداخت تسهیلات بدون ضامن صورت می‌گیرد و ضامن در حقیقت تبدیل به یک برگه چک می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا