پزشکی و سلامت

میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان غیرقابل قبول است

میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان غیرقابل قبول است

میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان غیرقابل قبول است

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آسمان زنجان؛ رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در یکصدوهشتمین جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان در سالن پیامبر اعظم (س) استانداری با اشاره به اینکه کل کشور درگیر پیک پنجم، و در شرایط خاصی است، اظهار داشت: استان زنجان هم در ابتدای این پیک است و البته با اقدامات و تدابیر انجام شده در سطح استان، این پیک با تاخیر شروع شده، و به این لحاظ آمادگی بیشتری داریم .

وی با بیان اینکه شاهد روند افزایشی در بیماران سرپایی و بستری هستیم ابراز داشت: روند افزایشی بیماری اکثر استان‌ها را در بر گرفته و شاهد رفتارهای مختلف ویروس در استان‌ها هستیم .

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اعلام اینکه هم‌اکنون بیش از ۴۰۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند ادامه داد: در مرحله اول حدود ۸۰۰ تخت برای کرونا درنظر گرفتیم و درحال حاضر هم، بیش از ۵۳ درصد از تخت‌ها اشغال است و باید آمادگی افزایش تا ۱۲۰۰ تخت را داشته باشیم .

رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری تعداد نمونه‌های اخذشده از بیماران سرپایی را تا به امروز، بیش از ۳۹۱هزار ذکر و اظهار کرد: تعداد نمونه‌های اخذشده از بیماران بستری هم ۲۸ هزار و ۶۴۱ مورد است، و در مجموع بیش از ۱۰۱ هزار نفر بیمار مثبت شناسایی شده است.

دکتر قزلباش با بیان اینکه وضعیت گردش ویروس در استان بالا و قابل توجه است و در روزها و هفته‌های آتی باید منتظر قلیان بیماری با شدت و سرعت بیشتری باشیم تصریح کرد: در شهرستان زنجان بیماری  با یک شیب ملایم درحال افزایش است .

رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اشاره به اینکه استان درصد واکسیناسیون خوبی دارد و جزء اولین‌ها است اظهار داشت: تفاوت استان، بخشی مربوط به همین پوشش بالای واکسن است و لذا، برای اینکه درصد پوشش بیشتر باشد، باید واکسیناسیون افراد آسیب‌پذیری را که در مناطق آسیب‌پذیر زندگی می‌کنند، بالا ببریم .

وی ادامه داد: میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان غیرقابل قبول است و عملا تاثیری در روند کند شدن بیماری ندارد چراکه رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۹۰ درصد باشد .

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: حدود ۲۵ درصد از مردم استان براساس واکسن‌های دریافتی واکسینه شدند و سرعت واکسیناسیون هم در روزهای اخیر افزایش یافته و در این خصوص، دانشگاه ظرفیت تزریق تا ۳۰ هزار دُز در روز را، متناسب با واکسن دریافتی دارد .

رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری اظهار کرد: درحال حاضر شهرستان‌های زنجان، طارم، ابهر و خرم‌دره و خدابنده در وضعیت قرمز، و شهرستان‌های سلطانیه، ایجرود و ماهنشان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

دکتر قزلباش آخرین وضعیت میانگین استانی درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن و مراکز استان را ۵۹/۴۷ درصد برشمرد و افزود: رعایت این درصدها در شهرستان خدابنده و خرمدره ۴۹ درصد، زنجان ۵۰/۴۸ درصد، ابهر و ایجرود ۴۸ درصد، سلطانیه ۵۰/۴۶ درصد، ماهنشان ۲۰/۴۶ درصد، و طارم ۵۰/۴۵ درصد است .

وی به آخرین وضعیت میانگین استانی درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن و مراکز صنفی هم اشاره کرد و گفت: شاهد کمترین رعایت پروتکل‌ها در مساجد و اماکن، پایانه‌های مسافربری به ویژه حمل و نقل درون شهری، نانوایی‌ها و رستوران‌ها هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *