اخبار ویژهعلم و فناوری

لزوم شفاف‌سازی رتبه‌بندی معلمان

یکی از نکاتی که انتظار داریم آموزش و پرورش نسبت به آن شفاف‌سازی کند، بحث رتبه‌بندی معلمان بوده که در حال حاضر چه تغییراتی در آن ایجاد شده و چقدر حجم نارضایتی پایین آمده است.

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، محسن افشارچی روز شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش استان زنجان، افزود: مهم این نیست که ۹۹.۹۹ درصد دانش‌آموزان در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند بلکه آن یک صدم درصد که ثبت نام نکرده اند مهم هستند.
وی گفت: برای ما رتبه استان در تعداد ثبت‌نامی‌ها در سطح کشور هم مهم نیست و اگر حتی یک دانش‌آموز از مدرسه جا مانده است باید علت آن مشخص شود.
استاندار زنجان افزود: آموزش و پرورش استان باید این موضوع را پیگیری کند که چرا کودکی از تحصیل بازمانده‌ است.
وی گفت: ۳۵۰ نفر بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی در استان یک عدد نیست و سرنوشت تک تک این کودکان است که برای ما اهمیت دارد.
استاندار زنجان در ادامه از آموزش و پرورش استان علت افزایش شهریه مدارس غیرانتفاعی را جویا شد و گفت: چه اتفاقی افتاده که شهریه این مدارس از ۶ میلیون به ۱۷ یا ۱۸ میلیون تومان افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور ما سنجش مسائل کیفی با معیارهای کمی است، افزود: یکی از نکاتی که انتظار داریم آموزش و پرورش نسبت به آن شفاف‌سازی کند، بحث رتبه‌بندی معلمان بوده که در حال حاضر چه تغییراتی در آن ایجاد شده و چقدر حجم نارضایتی پایین آمده است.
افشارچی در ادامه با ذکر چند نکته درباره آموزش و پرورش، گفت: تعداد دستگاه‌های فرهنگی زیاد است اما خروجی هیچکدام به اندازه آموزش و پرورش ارزشمند نیست، چون آینده همه ما به مدرسه وابسته است و اهمیت مدرسه کمتر از خانواده نیست.
وی افزود: هرچقدر دستگاه‌های فرهنگی پس از آموزش و پرورش و پس از پایان دوره تحصیلی پای کار باشند، باز هم تاثیر دوره تحصیل را نخواهد داشت.
افشارچی ادامه‌ داد: تضعیف امور تربیتی کار درستی نیست و باید مباحث تربیتی در مدارس احیا شود بنابراین باید در چهارچوب قانون به تقویت این بخش کمک کنیم.
وی در ارتباط با مساله عدالت آموزشی نیز گفت: آموزش و پرورش باید تلاش کند که دانش‌آموزان کمتر برخوردار هم از عدالت آموزشی استفاده کنند و به این قشر توجه ویژه شود.
افشارچی با تاکید بر تشکیل قرارگاه ویژه برای شناسایی استعدادهای برتر گفت: قطعا این موضوع موجب شکوفایی استعدادها خواهد شد.
وی با تاکید بر حل و فصل مشکلات آموزش و پرورش، ادامه داد: نباید اجازه دهیم کارها به حدی انباشته شود که دیگر امکان انجام آنها وجود نداشته باشد مثل وضعیت امروز آسفالت شهر که اگر بخش بخش حل می‌شد امروز شهرداری با حجم بالای خرابی آسفالت مواجه نبود.
استاندار زنجان با بیان اینکه حل مقطعی مشکلات قطعا راحت‌تر از حالت انفجاری آن است، افزود: گاهی یک مشکل که با یک اقدام ساده قابل حل است تبدیل به مطالبه می‌شود، اما نباید بگذاریم کار به اینجا برسد.
افشارچی در ارتباط با مطالبات بازنشستگان نیز گفت: باید تا اول مهرماه همه مطالبات این افراد تسویه شود.وی در ارتباط با آراستگی مدارس نیز به آموزش و پرورش توصیه کرد: نسبت به شاداب‌سازی این فضاها اقدام کند.

مطابق آماری که مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان در جلسه امروز ارائه کرد ۳۵۰ کودک در مقطع ابتدایی و ۲ هزار و ۸۷۷ نفر در مقطع متوسطه اول و دوم ثبت نام خود را انجام نداده‌اند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا