پزشکی و سلامت

غربالگری شنوایی ۹۲ درصد نوزادان زنجانی

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، مدیرکل بهزیستی استان زنجان از غربالگری ۹۲ درصد نوزادان متولد شده در سال گذشته خبر داد و گفت: بیش از ۱۳ هزار نوزاد متولد شده غربالگری شنوایی شدند که از این تعداد ۹ نوزاد به مرحله مداخله ارجاع داده شدند که اقدامات توانبخشی از جمله تهیه سمعک، کمک هزینه کاشت حلزون، گفتار درمانی و … توسط معاونت امور توانبخشی برای این نوزادان صورت پذیرفته است.
سلمان حسینی با توجه به فعالیت ۸ مرکز غربالگری شنوایی نوزادان در سطح استان عنوان کرد: آزمونهای غربالگری برای نوزادان بصورت انجام تست OAE برای کلیه نوزادان متولد شده وانجام تست AABR برای کودکان ارجاعی و دارای عوامل خطر است که با دستگاه های کوچک و بدون درد و خطر، در شرایطی که نوزاد به آرامی استراحت می کند انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: آزمون غربالگری، آزمونی ساده است که فقط چند دقیقه طول می کشد و هدف آن شناسایی نوزادانی است که نیاز به ارزیابی بیشتر دارند. غربالگری نوزادان بسیار مهم است و اگر بررسی شنوایی نوزاد دیر انجام شود موجب تاخیر در رشد و زبان شده که روی توانایی کودک برای یادگیری، تحصیل و ارتباطات اجتماعی تاثیر می گذارد.
حسینی با اشاره به اهمیت غربال شنوایی نوزادان در سه ماه اول تولد، یادآور شد: گریه وصدا سازی نوزادان کم شنوا مانند نوزادان سالم است وماهها وسالهای نخست زندگی برای رشد مهارتهای گفتاری و زبانی اهمیت بسیاری دارد. وکم شنوایی ممکن است زبان آموزی را نیز تحت الشعاع قرار دهد. بنابراین کشف زود هنگام کم شنوایی پیش از ۳ ماهگی و ارائه خدمات لازم قبل از شش ماهگی به نوزاد و خانواده او ضروری است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا