اخبار ویژهاقتصاد

زمینه مطلوب حضور سرمایه‌گذاران ترکیه در استان زنجان فراهم است

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، نشست اختصاصی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ترکیه با فعالان اقتصادی استان زنجان با توجه به اهمیت تجارت با کشور ترکیه و توسعه روابط فی‌مابین و پیگیری مشکلات و دغدغه‌های بخش خصوصی استان توسط اتاق بازرگانی زنجان با همکاری دفتر وزارت امور خارجه در استان برنامه‌ریزی و ظهر امروز در محل سالن جلسات شهید شهریاری اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.
صمد یوسفی اصل رئیس اتاق بازرگانی زنجان در این جلسه ضمن اینکه خاطرنشان کرد حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ترکیه در ادامه برنامه‌های اتاق به منظور دعوت از سفرا، رایزنان اقتصادی و سرکنسول‌های ایران در اقصی نقاط دنیا به زنجان رخ  داده است، اظهار کرد: کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، روسیه، امارات و افغانستان اولویت اول در تقویت همکاری های تجاری می‌باشند سپس سایر کشورها.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان  افزود با وجود ارتباط استان زنجان با اکثر استان‌های ترکیه همچون طرابوزان و … اما بخش عمده کارها و برنامه‌ها در شهر استانبول  که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است متمرکز بوده است.
وی اظهار کرد: ترکیه شریک نخست تجاری ما است و مراودات تجاری، اقتصادی، علمی و همکاری‌های بیشماری نیز در سایر زمینه‌ها را با هم برقرار کرده‌ایم، از این رو تقاضای ما این است که کنسولگری در مباحث حقوقی، قراردادهای تجاری، مشاوره یا تایید قراردادها، همکاری‌هایی را داشته باشد.
وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاران ترکیه در استان زنجان حضور موفقی داشته‌اند که همین مهم، زمینه برای حضور هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران دیگری از این کشور را  فراهم کرده است، گفت: شهرستان طارم که قطب تولید زیتون ایران می‌باشد نیاز به حضور سرمایه‌گذارانی از ترک‌ها دارد  که می‌توانند کمک شایانی به توسعه این بخش نمایند.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان به تجربه حضور سرمایه‌گذارانی از کشورهای روسیه، چین، ژاپن و ترکیه در استان زنجان اشاره و افزود: هر کدام از کشورها با ویژگی‌ها و توانمندی‌های خاص خود منتج به ارتقای آگاهی ما در تبدیل ظرفیت‌های بالقوه استان به بالفعل خواهند شد.
صمد یوسفی اصل با اشاره به مشکلات عدیده‌ فعالان اقتصادی در شرایط تحریم بویژه در حوزه بانکی و جابجایی‌های پولی اظهار کرد: اگر با کمک سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها بتوان اطمینان خاطر بیشتری در بخش مبادلات بانکی و پولی ایجاد کرد، فعالیت اقتصادی و تجاری نیز دستخوش تغییرات مثبت خواهد بود.
احمد محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ترکیه نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم پیگیری و حل مشکلات حوزه‌های اقتصادی، تولید و تجارت، اظهار کرد: این مهم یکی از برنامه‌های جدی کنسولگری ایران در استانبول خواهد بود.
وی با اشاره به شناسایی و حل مشکلات و کاستی‌ها در حوزه‌های اقتصادی در راستای کمک به افزایش تولید و تجارت به عنوان یک اصل مهم در کار کنسولگری، افزود: برنامه‌ ما کمک به برپایی نمایشگاه‌های ایران در ترکیه و استانبول و امکان برگزاری برخی از این نمایشگاه‎‌ها به صورت دائمی و همچنین کمک به رصد بازار و امکان‌سنجی تجارت و تولید محصولات است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ترکیه با اشاره به  ایجاد ارتباط بین اتاق‌های بازرگانی و صنایع طرفین به عنوان دیگر برنامه‌های کنسولگری، افزود: کنسولگری ایران در استانبول به صورت جدی تعامل و افزایش ارتباطات خود با اتاق بازرگانی زنجان را پیگیری و عملیاتی خواهد کرد.
محمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار حضور ۵۳ میلیون گردشگر در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۳ در کشور ترکیه، گفت: این مهم در حالی صورت گرفته که ایران در حوزه گردشگری جای کار بسیار بالایی دارد و برخی از مقاصد گردشگری ما قابل قیاس نیست و ظرفیت بالایی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا