اخبار ویژهفرهنگ و هنر

رونمایی از آثار تولید شده حوزه هنری زنجان در محفل «مشق‌های ‌‌ناتمام»

رویداد هنری «مشق‌های ناتمام» با محتوای خاطره‌گویی و رونمایی از محصولات تولید حوزه هنری استان در کانون فرهنگی تربیتی سهروردی زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، به مناسبت گرامیداشت سالروز واقعه بمباران‌ مراکز آموزشی و مسکونی سال ۶۵، رویداد هنری «مشق‌های ناتمام» توسط حوزه هنری استان زنجان و با همکاری و مشارکت اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران و اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان و صدا و سیمای مرکز زنجان با حضور مادران گرانقدر شهدای والامقام بمباران مدارس کوچه بینش، دکتر ابوالفضل رفیعی معاون سیاسی امنیتی و دکتر صادق قهرمانی مدیرکل امور اجتماعی استانداری، علی اسماعیلی مدیر کل آموزش و پرورش، دکتر سلامت معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و دکتر قاسمی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، دانش‌آموزان، و شاهدان آن واقعه تلخ؛ صبح روز سه‌شنبه سوم بهمن ماه ۱۴۰۲ در کانون فرهنگی تربیتی سهروردی زنجان برگزار شد.
گفتنی است، در پنجمین سال برگزاری محفل خاطره‌گویی «مشق‌های ناتمام» که به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانش‌آموز مدرسه نواب صفوی و ۲۲ بهمن کوچه بینش برگزار شد، ضمن خاطره گویی دانش‌آموزان و شاهدان واقعه از سه اثرهنری تولید شده در حوزه هنری استان زنجان نیز رونمایی به عمل آمد.
در ابتدای این مراسم؛ امیر نعمتی رئیس حوزه هنری استان زنجان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کوچه بینش گفت: پس از گذشت ۳۷ سال و اهمیت این واقعه تلخ، حوزه هنری استان زنجان با همکاری نهادهای فرهنگی استان در پنج سال متوالی برنامه‌های فرهنگی هنری متنوعی از قبیل برنامه‌های اجرایی و تولید آثار هنری با این مضمون را در راستای ثبت و ضبط خاطرات شاهدان واقعه انجام داده است.
نعمتی به کتاب «بچه‌های کوچه بینش» روایتِ داستانی خاطرات جمعی از دانش‌آموزان بمباران دوم بهمن سال ۶۵ اشاره کرد که از آثار مکتوب حوزه هنری استان زنجان در سال ۱۴۰۲ است. این کتاب حاصل ۵۰۰ ساعت‌ مصاحبه از شاهدان و راویان واقعه تلخ بمباران کوچه بینش است که شامل ۸ روایت از راویان عینی این حادثه است که با عنوانهای «دود سیاه بالای مدرسه»، «امن‌ترین جای دنیا»، «روسیاهی کلاغها»، «رد ماندگار دستهایم»، «عجیب مثل رفتار بچه‌ها»، «قوها در تاریکی»، «رو به آسمان» و «راکت» توسط نویسندگان جوان زنجانی؛ زهره میرعیسی‌خانی، مهسا سیفی، لیلا دوستی‌فرد، معصومه دین‌محمدی، الناز مهدی‌زاده خدایاری و شاهین نصیری به تحریر درآمده است.
وی به دو کتاب مصور «عجیب مثل رفتار بچه‌ها» و « کلاغ‌های روسیاه» اشاره کرد که از دیگر آثار منتشر شده حوزه هنری استان در سال ۱۴۰۲ است. این دو اثر مکتوب توسط هنرمندان جوان استان، مائده نجفلو و مینا جزئی تصویرگری شده است. مضامین این دو کتاب برگرفته از داستان‌های کتاب «بچه‌های کوچه بینش» می‌باشد که متون داستانی این کتاب‌ها به ترتیب توسط لیلا دوستی فرد و مهسا سیفی نگارش شده است.
رونمایی از محصولات تولید شده حوزه هنری استان زنجان از قبیل سه اثر مکتوب «بچه‌های کوچه بینش»، «عجیب مثل رفتار بچه‌ها» و « کلاغ‌های روسیاه» و دو عنوان اثر کمیک موشن از داستان‌های واقعه بمباران مدرسه بینش بخشی از رویداد هنری «مشق‌‌ های ناتمام» بود که با حضور مسئولین اسانی برگزار گردید.
همچنین لازم به یادآوری است؛ تولید مستند «بچه‎های کوچه بینش» در مدت زمان ۳۰ دقیقه به کارگردانی شبنم طارمی و وحید انصاری و تولید نماهنگ «پرواز فرشته‌ها» به کارگردانی امیرحسین نورالله از دیگر آثار هنری تولید شده حوزه هنری استان زنجان در سال ۱۴۰۰ بوده است که در تولید این مستندها سعی برآن بوده تا این واقعه تلخ از زبان شاهدان عینی و بازماندگانش به تصویر کشیده و ضبط و ثبت گردد.
خاطره‌گویی مهدی یعقوبی و فرهاد تفویضی از دانش‌آموزان سال ۶۵ و محمدرضا معجونی از امدادگران واقعه تلخ بمباران مدارس کوچه بینش، پخش نماهنگ «پرواز فرشته‌ها» و یکی از آثار کمیک‌موشن بخش‌های از رویداد هنری «مشق‌های ناتمام» بود که صبح روز سه‌شنبه سوم بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در کانون سهروردی زنجان برگزار گردید. همچنین در این رویداد ضمن تجلیل از مادران معظم شهدای دانش‌آموز بمباران کوچه بینش از نویسندگان، راویان و هنرمندان آثار مکتوب نیز تقدیر به عمل آمد.
خبرنگار نرگس محمودی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا