اقتصاد

جابه جایی دستگاه‌های شتاب نگار زلزله قدیمی

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان، گفت: در احداث واحدهای نهضت ملی مسکن مطالعات پدافند غیر عامل انجام شده و حریم گسل در جانمایی ،طراحی ،برنامه ریزی و مکان یابی، در نظر گرفته می شود.
مسلم کرمی از وجود ۳۶ دستگاه شتاب نگار زلزله در استان زنجان خبر داد و گفت: از سال ۹۸  افزایش تعداد ایستگاه‌های شتاب نگار  و بروزرسانی دستگاهها در استان، شتاب بیشتری گرفته است.
وی با بیان اینکه از سال ۹۹ به بعد هم نصب دستگاه‌های نسل جدید بر خط در استان زنجان شروع شده است، اظهار داشت: موضوع نصب دستگاه‌های شتاب نگار از طرف مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است، پیگیری می شود. 
رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان، با بیان اینکه طی سال گذشته سه مانور در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران برگزار شد، گفت: یک مانور به صورت دورمیزی در حوزه سایبری و در مقابله با حملات سایبری با حضور نماینده فناوری حراست و اداره فناوری واطلاعات اداره کل راه و شهرسازی برگزار شد و همچنین دو مانور عملیاتی قطعی برق هم در فصل تابستان سال گذشته انجام شد.
کرمی با اشاره به اینکه در حوزه پدافند غیر عامل طی سال گذشته یک دوره آموزشی با حضور مهندسین،متخصصین و معاون شهری سازمان پدافند غیر عامل با عنوان «تمهیدات معماری و شهرسازی» با رویکرد پدافند غیر عامل در محل اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد، تاکید کرد: حضور در جلسات شورای پدافند غیر عامل استان و شهرستان و شورای مدیریت بحران استان به تعداد ۱۲ جلسه از اهم فعالیت‌های این مجموعه در سال گذشته بوده است.
۵ دستگاه نسل جدید شتاب نگار در مراکز مورد نیاز استان زنجان نصب شد
وی افزود: خوشبختانه در سال گذشته پنج دستگاه نسل جدید شتاب نگار توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی در مراکز مورد نیاز استان نصب شد و همچنین برخی از دستگاه‌های شتاب نگار زلزله قدیمی جا به جا شدند.
رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان، بر لزوم افزایش دستگاه‌های شتاب نگار زلزله در استان تاکید کرد و بیان داشت: امسال نیز پیگیری های لازم از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی،جهت بروز رسانی و نصب دستگاههای جدید در استان انجام خواهد شد.
کرمی از وجود دو نوع نسل دستگاه شتاب نگار زلزله در استان خبر داد و افزود: دستگاه شتاب نگار زلزله آنالوگ از نسل قدیمی و دستگاه‌های برخط نسل جدید می‌باشند.
وی با بیان اینکه پدافند غیرعامل اقدامات غیر مسلحانه است که سبب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ابنیه، تجهیزات، تاسیسات، شریان‌های حیاتی و عملیات مخرب دشمن در کشور می‌شود، خاطر نشان کرد: باید مقوله مهم پدافند غیر عامل در جامعه نهادینه شود تا در مواقعی که بحران رخ می دهد، رعایت الزامات باعث تسهیل در مدیریت بحران شود.
رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل راه و شهرسازی زنجان، گفت: همچنین طی سالجاری دوره آموزشی تخصصی برای مهندسین و متخصصان در حوزه پدافند غیر عامل و مدیریت بحران با حضور اساتید مجرب در استان برگزار می شود.
کرمی افزود: در احداث واحدهای نهضت ملی مسکن مطالعات پدافند غیر عامل انجام شده و حریم گسل در جانمایی، طراحی، برنامه ریزی و مکان یابی در نظر گرفته می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا