اخبار ویژهاقتصاد

تولید نیازمند حمایت همگانی است

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان، ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران و رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان نمونه ایران در مصاحبه اختصاصی با آسمان زنجان در پاسخ به سوال ما در خصوص صنعت روی و کمک آن به اقتصاد استان و بخصوص کشور، گفت: هر استان، دارای مزیتی است، استان زنجان نیز به واسطه وجود معدن انگوران دارای صنعت روی می باشد، لذا باید پیشرفت صنعت روی در زنجان اتفاق بیافتد ولی باید در نظر داشته باشیم ذخایر معدن انگوران در حال اتمام است و در آینده نه چندان دور در مهدی آباد یزد به دلیل وجود معدن روی رونق خواهد داشت.
به بیان دیگر وجود هر صنعت باعث پیشرفت در آن استان خواهد بود لذا چرخ صادرات استان زنجان بر پایه صنعت روی می چرخد.

مواردی در خصوص بیماری های ناشی از وجود صنعت روی در استان مطرح می شود، آیا بصورت علمی اثبات شده است یا اینکه این موارد غیر علمی هستند؟

در خصوص بیماری سرطان که ۱۰۰درصد منشأ آن وجود کارخانه های سرب و روی باشد، به اثبات نرسیده است؛ در این باره فقط دانشگاه علوم پزشکی می تواند اظهار نظر داشته باشد، چرا که پایش های لازم را انجام می دهد؛ به طور کلی متاسفانه انواع سرطان در کشور وجود دارد و زنجان نیز از این امر مستثنی نیست.

برای رفع مشکلات ناشی از سرب و روی چه اقداماتی انجام داده اید؟

ما باید تلاش کنیم، صنعت سبز داشته باشیم؛ ضمن اینکه به محیط زیست و منابع طبیعی آسیبی نرسانیم و رونق اقتصادی را همراه داشته باشد،با پیشرفت صنعت در کشور، باید تکنولوژی آن نیز رشد داشته باشد تا خسارت کمتری داشته باشد.

وی با اشاره به بومی سازی صنایع مختلف در کشور افزود: هر صنعتی در کشور که دارای ارزش افزوده بیشتری داشته باشد و بتواند با صنایع پایین دستی احداث شود، باید استقبال و حمایت شود.

وی با اشاره به فرصت های سرمایه گذاری در ایران، گفت: در زمان حال نمی تواند نظر قطعی داد چرا که ما قیمت برق، گاز، مشکلات کارگری , مهاجرت افراد متخصص اطلاع دقیقی نداریم، ولی به هر صورت اینجا کشور ماست و باید سرمایه گذاری را تشویق کنیم.
امیدواریم سنگ اندازی ها از طریق قوانین غیر مرتبط به تولید کنندگان که تحمیل می شود، کاهش پیدا کند و منجر به افزایش سرمایه گذاری شود.

ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران و رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان نمونه ایران با اشاره حمایت اداره مالیات از صنعت اظهار داشت: ارتباط ما با اداره مالیات یک همکاری دوسویه است، اگر دفاتر مالی را طوری تنظیم کنیم که دسترسی به دفاتر آسان باشد مشکلی نخواهیم داشت.
با توجه اینکه ما صادراتی هستیم و باید ارزش افزوده ما بازگردد؛ میزان استرداد ارزش افزوده همکاری خوبی با اداره مالیاتی داشته ایم و از اداره مالیات تشکر می کنیم و امیدواریم این همکاری ادامه داشته باشد.

جمیلی در پایان با اشاره به اینکه باید به تولید کمک کنیم، افزود: تولید در شرایط بدی به سر می برد، چرا که پیشرفت تولید منجر به اشتغال، گردش پولی، آبادانی و توسعه کشور می شود.
خبرنگار: نرگس محمودی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا