اخبار ویژهاقتصاد

توسعه روستایی با محوریت اشتغال و معیشت رویکرد مهم بنیاد مسکن

به گزارش پایگاه خیری آسمان زنجان، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان به مناسبت فرا رسیدن ۱۵ مهرماه روز ملی روستا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی طرحهای توسعه روستایی به خصوص با تهیه و اجرای طرحهای هادی روستایی، مقاوم سازی مسکن روستایی با ظرفیتهای فنی و مهندسی و کمکهای حساب ۱۰۰امام (ره) تلاش نموده است در توسعه روستاها و همچنین حل مشکلات این قشر گام های اساسی بردارد.
رضا خواجه ای با بیان اینکه، روستاها به عنوان یکی از کانون های پرتحرک ، مولد و موثر در اقتصاد کشور ، مظهر خوداتکایی و خودکفایی می باشند، افزود: روستاها به عنوان مکان هایی برخوردار از مواهب طبیعی که کمتر دستخوش تغییرات دست ساخته های بشری شده اند جاذبه های گردشگری ویژه ای دارند.
وی همکاری نهادهای محلی و دهیاری با بنیاد مسکن برای توسعه روستاها و تحقق اهداف این نهاد انقلابی را مهم تلقی نمود و تاکید کرد: می توان با کمک دهیاری ها و کار جمعی با سایر دستگاههای اجرایی زمینه های لازم برای توسعه و پیشرفت را فراهم کرد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان تصریح کرد: توسعه روستایی و ماندگاری جمعیت در روستاها با توجه به فراهم شدن شرایط مطلوب معیشت و اشتغال ممکن بوده که هم اکنون توسعه روستایی با محوریت اشتغال و معیشت در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قرار دارد.
خواجه ای ، کمک به اقتصاد روستا، تلاش برای ماندگاری مردم در روستا و حفظ ویژگی های فرهنگی و اجتماعی با اجرای طرح بافت با ارزش روستایی را مهم عنوان و خاطرنشان کرد: توجه به ایمن سازی روستاها، احداث کانال و دیوار حفاظتی وهمچنین شناسایی و اولویت بندی روستاها ی در معرض آسیب و ساماندهی این مناطق از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق روستایی را راهکاری برای توسعه پایدار دانست و گفت: در قالب طرح توسعه منظومه روستایی ۳۷۰ طرح اقتصادی در راستای اشتغال زایی در شهرستان طارم در حال اجرا است .
مدیرکل بنیاد مسکن استان تصریح کرد:۳۰۴ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی به ۲۶۹ متقاضی در قالب این طرح پرداخت گردید.
خواجه ای به تهیه و اجرای طرح هادی روستایی در راستای ایجاد زمینه توسعه و عمران و تأمین عادلانه امکانات اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاظر تعداداجرای طرح هادی درروستاهای بالای۲۰ خانوار ، ۴۴۸ روستا می باشد که می توان گفت،میانگین اجرای طرح هادی روستایی در استان زنجان ۶۳/۷% و در سطح کشور ۵۸ درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.
مدیرکل بنیاد مسکن استان اظهار کرد: آسفالت معابر ۱۵۳ روستا از محل اعتبارات قیر یارانه ای سهمیه سال ۱۴۰۱ با اعتبار ۶۲۰ میلیارد ریال در حال اجرا می باشد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود، بهسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی را از اولویت های اصلی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر شمرد و ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با ترویج مقاوم سازی، آموزش و ارتقای دانش فنی روستایی در پیشگیری از حوادث نقش مهمی دارد، و با ارائه خدمات فنی، پشتیبانی و اعطای تسهیلات بانکی و وجوه بلاعوض به موضوع بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی تاکید جدی دارد.
خواجه ای خاطر نشان کرد: از مجموع ۹۲۶۷۸ واحد مسکونی روستایی ۵۲۰۰۰ واحد مسکونی در سطح استان مقاوم سازی شده ، معادل (۵۶%)
مدیرکل بنیاد مسکن در پایان به ساخت ۵۲۰ واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد روستایی و شهری به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و بنیاد مستضعفان اشاره کرد و گفت : بر اساس تفاهم نامه منعقد شده، تاکنون ، ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض ، ۱۰ تن سیمان و ۲ تن میلگرد رایگان برای هر واحد مسکن روستایی پرداخت گردیده، به طور یکه سهمیه سیمان ۵۲۰۰تن و سهمیه میلگرد ۱۰۴۰ تن بوده است که بین متقاضیان توزیع شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا