اخبار ویژهپزشکی و سلامت

بیماری ام اس قابل درمان است

در سال‌های اخیر در زمینه داروهای درمان بیماری ام اس پیشرفت‌های چشمگیری رخ داده است؛ از انواع داروهای تزریقی و خوراکی می‌توان نام برد که بسته به شرایط و میل بیمار می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ اما آنچه مسلم است تغییر در سبک زندگی در روند بهبودی بیماری موثر است.

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان؛ با توجه به فرا رسیدن ۹ خرداد روز جهانی ام اس، بر آن شدیم که گزارشی از انجمن ام اس استان زنجان به مخاطبان ارائه کنیم؛

انجمن ام اس استان زنجان بنا به پیشنهاد تنی چند از آگاهان شهری به فکر حمایت از بیماران ام . اس که فاقد تشکلات صنفی بوده اند، گرد هم آمده و پس از مذاکرات مفصل و احساس ضرورت و داشتن چنین تشکلی روز به روز تقویت و منسجم گردید.

هیئت امناء با حضور ۶۵ نفر از پزشکان، دانشگاهیان، کارمندان، بازاریان تشکیل جلسه داده و در سال ۱۳۸۸ توسط تعدادی از خیرین با هدف ایجاد کلینیک اختصاصی جهت ارائه خدمات پزشکی مورد نیاز، دایر شد.

ساختمان انجمن در ۴ طبقه و در زمینی به مساحت ۴ هزار ۹۱۷ مترمربع با زیر بنای ۵ هزار و ۵۵ مترمربع احداث گردید.

طبقه زیر زمین شامل تأسیسات و استخر هیدروتراپی و توان بخشی است.

در طبقه همکف نیز درمانگاه های عمومی و تخصصی در قالب پزشک عمومی، دندان پزشکی، داخلی مغز و اعصاب، فیزیوتراپی، پالس درمانی، کار درمانی، شنوایی سنجی، روان شناسی بالینی و کتابخانه به مساحت یکهزار و ۶۱۰ مترمربع احداث شده است.

طبقه اول نیز به بخش اداری و کارگاههای آموزشی و سالن های ورزشی به مساحت یک هزار مترمربع اختصاص یافته است.

در طبقه دوم نیز که به مساحت ۸۳۵ مترمربع ایجاد شده است، سالن کنفرانس، غذاخوری و سوئیت های مخصوص همیاران و پزشکان پیش بینی شده است.

بنا به اعلام انجمن ام اس استان زنجان، رشته های ورزشی یوگا، پیلاتس، شطرنج، دارت و آمادگی جسمانی و پتانگ به همیاران ارائه می شود.

از اهم وظایف انجمن ام اس می توان به تأمین هزینه های پرداخت فرانشیز داور و قسمتی از درمان و در مراحل بعدی تأمین هزینه های جنبی می باشد شامل ( تحصیلی، معرفی به بانک ها جهت اخذ وام مسکن ، تهیه وسایل اولیه بیمارستانی ، تهیه و توزیع مواد غذائی در فصول مختلف سال) اشاره کرد.

در حال حاضر اعضاء این جمعیت به تعداد ۸۸۱ نفر می باشند که با تشکیل پرونده، تحت پوشش و حمایت قرار گرفته اند.

این انجمن به غیر از حمایتهای مادی و معنوی مردمی، هیچگونه از اعتبارات دولتی برخوردار نبوده و تأمین هزینه ها صرفاً جنبه حمایتی مردمی دارد.

لازم به ذکر است که تأسیسات این مجتمع توانبخشی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی با هماهنگی های زمانبر پزشکان مغز و اعصاب، کارشناسان فنی نظام مهندسی و با اطلاع و هماهنگی دفتر مرکزی انجمن ام . اس ایران ایجاد شده است.

همه ساله حداقل در دو نوبت با هماهنگیهای دفتر مرکزی در استانهای مختلف کشور کنگره های جهانی علمی و یا سمینارهای تخصصی تشکیل و از یافته های جدید درمانی جهانی با خبر شده و همچنین در جهت بهبود وضع بهداشتی و درمانی بیماران که توسط انجمنهای متشکله و موجود سطح کشوری و کمبودهای ملموس و مشهود جاری در نقاط مختلف استانها بررسی و گفتگو و با همفکری و چاره اندیشی همگان حاضر در مجامع متشکله تصمیمات مؤثر و مفید اجرائی گرفته می شود.

کنگره بین المللی اصفهان که با حضور بیش از ۳۰ نفر پزشکان متخصص مغز و اعصاب خارجی و پزشکان ایرانی خارج از کشور و همچنین تعداد کثیری از پزشکان متخصص نورولوژیست کشور با مشارکت کلیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که از انجمن های ام . اس کشوری نیز دعوت شده بود ، نماینده انجمن خیریه ام . اس استان زنجان ( امید ) نیز با حضور در آن مجمع و استفاده از تحولات پیش آمده دریک ساله گذشته در مورد بیماران ام . اس و نحوه مبارزه و پیشگیری از این بیماری صعب العلاج با پیشرفت داروهای جدید اکتشافی خوراکی و تزریقی و همچنین تبادل نظر و استفاده از نحوه و چگونگی فعالیتهای به عمل آمده در جهت بهبود کمی و کیفی بیماران ام . اس با نمایندگان انجمنهای ام . اس کشور که ۲۴ انجمن در آن حضور داشتند پس از بررسی کارکردهای منفی و مثبت انجمن ها، استان زنجان با احراز رتبه برتر در سطح کشور موفق به دریافت لوح تقدیر گردید.

روز ۳۰ می مصادف با ۹ خرداد با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به عنوان روز جهانی «بیماری ام اس» نام گذاری شده است.

در این راستا سازمان جهانی بهداشت به مناسبت این روز، در خصوص علائم اولیه بیماری اطلاع رسانی کرده است.

نام اصلی این بیماری مالتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis) است.

بیماری ام اس یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و ستون فقرات آسیب می‌بینند.

این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند اختلال ایجاد می‌کند و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های زیادی، از جمله مشکلات فیزیکی و گاهی روانی می شود.

بیماری ام اس، اختلال در سیستم ایمنی خودکار بدن است که در سیستم ایمنی بدن به سیستم اعصاب مرکزی خود حمله می‌کند. بر اساس این گزارش، احتمال ابتلا به این بیماری در زنان شایع تر است.

نرخ ابتلا به این بیماری بین دو تا ۱۵۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است.

این بیماری برای اولین بار در سال ۱۸۶۸ از سوی جین مارتین شارکوت تشریح شد. این بیماری روی توان سلولهای عصبی در مغز و نخاع در برقراری ارتباط با دیگر سلولها تاثیر می‌گذارد.

سلولهای عصبی با ارسال سیگنال‌های الکتریکی با یکدیگر ارتباط می‌گیرند که این سیگنالها از طریق رشته‌های عصبی طویل موسوم به آکسون‌ها بین نورونها رد و بدل می‌شوند.

آکسونها یا رشته‌های عصبی پوشیده از غلافی به نام ملین هستند که در بیماری ام اس تهیه ایمنی خودکار بدن به میلین حمله ور شده و آن تخریب می‌کنند وقتی میلین آسیب می‌بیند آکسون‌ها دیگر نمی‌توانند به گونه موثر این سیگنالها را هدایت کنند.

هرچند اطلاعات زیادی درباره مکانیسم‌های دخیل در بروز بیماری در دست است اما عامل آن هنوز ناشناخته است.

بر اساس فرضیه‌های مختلف برخی عامل آن را ژنتیک و برخی عفونت می‌دانند.

مشاهده شده که فاکتورهای خطرزای مختلف محیطی نیز در بروز این بیماری نقش دارند.

در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و داروهایی که برای این بیماری موجود هستند می‌توانند تاثیرات نامطلوب بیماری را کاهش دهند یا از حملات جدید و بروز معلولیت در بیمار جلوگیری کرده یا آنها را به تعویق بیندازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا