اخبار ویژهاقتصاد

اجرای ۶۶۰ پروژه توسط دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری کشور

۶۶۰ پروژه توسط دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری کشور در دست اجرا است.

به گزارش پایگاه خبری آسمان زنجان،دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدارگفت: در حال حاضر ۶۶۰ پروژه توسط دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری کشور در دست اجرا بوده و ۳ هزار پروژه نیز توسط سایر دستگاه‌های خدمات رسان در دست اجرا است.
محمد آئینی روز شنبه در جمع خبرنگاران در محل استانداری زنجان،گفت: شتاب بخشی به نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده راهبرد اساسی دولت سیزدهم است.
وی ابراز کرد:  رئیس جمهور در جلسه شورای عالی مسکن که هفته گذشته برگزار شد، تاکید ویژه به نوسازی بافت‌های فرسوده داشتند و باید همه برای تحقق این مهم تلاش کنیم. 
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: رئیس جمهوربه نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور بسیار تاکید دارند و در این میان فرمانداران و شهرداران باید به اجرای طرح نوسازی بافت‌های فرسوده ویژه کمک کنند. 
آئینی تاکید کرد: خوشبختانه برای نخستین بار با پیگیری و پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و همکاری وزارت میراث فرهنگی و تصویب شورای پول و اعتبار، اعطای تسهیلات مرمت و مقاوم سازی برای بناهای مسکونی و غیرمسکونی در بافت‌های تاریخی تصویب شد و به زودی دستورالعمل اجرایی آن ابلاغ می‌شود و میزان تسهیلات برای نوسازی بناها در بافت‌های تاریخی در کلان شهرها ۳۲۰ میلیون، مراکز استان‌ها ۲۸۰ میلیون، در سایر شهرها ۲۴۰ میلیون و روستاهای دارای بافت بارزش تاریخی هم ۲۰۰ میلیون تومان است و برای افرادی که بنای مسکونی تاریخی خود را مرمت می‌کنند در دوره مرمت تسهیلات ودیعه مسکن داده خواهد شد.
پرداخت وام اسکان موقت به متقاضیان نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده
وی از پرداخت وام اسکان موقت به متقاضیان نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: ساکنان بافت‌های فرسوده که می‌خواهند واحد مسکونی خود را نوسازی کنند می‌توانند از همه حمایت‌ها و تسهیلات نهضت ملی مسکن یا تسهیلات نوسازی استفاده کنند و همچنین تسهیلاتی برای اسکان موقت ساکنان بافت فرسوده که متقاضی ساخت مسکن خود هستند، در نظر گرفته‌شده است، بیان کرد: با توجه به توافق صورت گرفته بین ستاد بازآفرینی شهری ایران و بانک کارآفرینی تسهیلات قرض‌الحسنه ۳۶ ماهه به میزان ۱۲۰ میلیون تومان در تهران و ۹۰ میلیون تومان در سایر شهرها در نظر گرفته‌شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی، به بخش پروژه‌های خدمات زیربنایی و روبنایی در بافت فرسوده اشاره کرد و گفت: پروژه‌ای که دستگاه‌های خدمات‌رسان در بخش زیربنایی و روبنایی در قالب ستاد بازآفرینی شهری انجام دادند مشارکت شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های خدمات رسان خوب بوده و تعداد دو هزار پروژه طی سال گذشته به بهره‌برداری رسید که از این تعداد ۵۸۵ پروژه مربوط به دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری بود که توسط ادارات کل راه و شهرسازی در استان‌ها انجام شد.
آغاز عملیات نوسازی ۱۳۸ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده طی فعالیت دولت سیزدهم 
آئینی بیان داشت:در حال حاضر ۶۶۰ پروژه توسط دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری کشور در دست اجرا بوده و ۳ هزار پروژه نیز توسط سایر دستگاه‌های خدمات رسان در دست اجرا است که این پروژه‌ها در طی هفته دولت یا دهه فجر به تدریج به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی ادامه داد: ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در بافت‌های فرسوده در مدت چهار سال ساخته خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود:  از ابتدای دولت سیزدهم توجه ویژه به نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور شده و  راهبرد دولت سیزدهم در نوسازی بافت‌های فرسوده، مردمی‌سازی نوسازی این بافت‌ها است.
وی از آغاز عملیات نوسازی ۱۳۸ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده طی فعالیت دولت سیزدهم خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۱۵ درصدی در صدور پروانه ساخت برای بافت‌های فرسوده داشتیم که در سال ۱۴۰۲ انتظار جهش و رشد در این زمینه را داریم و در ۵۵ شهر کشور که دارای بافت فرسوده هستند شاهد رشد صدور پروانه نوسازی هستیم.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار،با بیان اینکه بیش از ۲۰ درصد از سطح شهرهای کشور شامل ۱۶۷ هزار هکتار به عنوان بافت‌های نیازمند نوسازی و مقاوم‌سازی در کشور شناخته شده است،افزود: حدود ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور در بافت‌های نیازمند نوسازی و مقاوم سازی سکونت دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا