آخرین مطالب

eBay، از فروش لیزر معیوب تا کسب‌وکار میلیارد دلاری فناوری اطلاعات

eBay، از فروش لیزر معیوب تا کسب‌وکار میلیارد دلاری

  بزرگنمایی:

ای‌بی (eBay) شرکتی چندملیتی با حوزه‌ی فعالیت تجارت الکترونیک بوده که دفتر مدیریتی آن در سن‌خوزه کالیفرنیا واقع است. این شرکت در زمینه‌ی خرید و فروش کالا به‌صورت C2C یعنی کاربر به کاربر و B2C یعنی کسب‌وکار به کاربر فعالیت می‌کند. پیر امیدیار کارآفرین ایرانی آمریکایی، این شرکت را در سال 1374 (1995) تأسیس کرد.

ای‌بی یکی از شرکت‌های نجات یافته از حباب دات‌کام و رکود ناشی از آن است. این شرکت امروز به ارزشی میلیارد دلاری رسیده است و علاوه بر وب‌سایت اصلی خرید و فروش کالا و خدمات، سرویس‌های متنوع دیگری را نیز مدیریت می‌کند. وب‌سایتتبلیغات آنلاین Kijiji و سرویس خرید و فروش بلیط StubHub از دیگر زمینه‌های فعالیت eBay هستند. پی‌پال نیز از سال 1381 تا 1394 (2002 الی 2015) به این شرکت تعلق داشت.
تاریخچه‌ی تأسیس
پیر امیدیار، یک برنامه‌نویس ایرانی آمریکایی متولد فرانسه بود. او در تاریخ 12 شهریور 1374 (سوم سپتامبر سال 1995) وب‌سایتی را با نام AuctionWeb در کالیفرنیا راه‌اندازی کرد. این وب‌سایت بخشی از یک وب‌سایت شخص دیگری بود. اولین محصولی که در این وب‌سایت به فروش رسید، یک لیزر پوینتر شکسته بود که به قیمت 14.83 دلار خریداری شد. خود امیدیار این لیزر شکسته را برای فروش روی وب‌سایت گذاشته بود و پیش از ارسال، با خریدار تماس گرفت و از او پرسید آیا متوجه شده که این لیزر شکسته است؟ خریدار پاسخ داد: «من کلکسیون لیزرهای شکسته دارم.»

این وب‌سایت ابتدا یک پروژه‌ی جانبی و تفریحی برای امیدیار بود. تا این‌که ارائه‌دهنده‌ی خدمات هاستینگ با او تماس گرفت و از او خواست تا برای پشتیبانی حجم بالای کاربران، یک اکانت مخصوص کسب‌وکار بخرد. در نتیجه، هزینه‌های وب‌سایت از 30 دلار به 250 دلار در ماه افزایش پیدا کرد و پیر مجبور شد از کاربران وب‌سایتش، هزینه دریافت کند.


امیدیار در روزهای اول تأسیس آکشن وب
یک داستان در مورد تأسیس ای‌بی وجود دارد و علت راه‌اندازی آن را، علاقه‌ی نامزد امیدیار به جمع‌آوری جعبه‌های شکلات Pez بیان کرده است. البته بعدا مشخص شد که این داستان، ساختگی بوده است. به‌هرحال پس از مدتی فعالیت، پیر مجبور شد برای وب‌سایتش کارمند استخدام کند و کریس آگارپائو به‌عنوان اولین نفر استخدام شد. وظیفه‌ی او، بررسی و ثبت وجه‌های دریافتی از کاربران بود.

داستان مشهور تأسیس ای‌بی به‌خاطر نامزد امیدیار، ساختگی است
سال 1375 (1996)، رشد و شهرتeBay به‌حدی بود که مجموع ارزش کالاهای فروخته شده در آن به 7.2 میلیون دلار رسید. در همین سال، پیر شغل اصلی خود را رها و برای مدیریت بهتر شرکت، اولین مدیر اجرایی یعنی جف اسکال را استخدام کرد. این دو نفر در همان سال اولین دفتر رسمی شرکت را در خیابان همیلتون سن خوزه اجاره کردند که امروز به‌عنوان ساختمان شماره 6 کمپ ای‌بی شناخته می‌شود.

اولین قرارداد مشارکت با یک شرکت دیگر، در همین سال منعقد شد و ای‌بی برای فروش بلیط هواپیما و دیگر محصولات مسافرتی با Electronic Travel Auctionهمکار شد. در سال 1376 (1997)، رشد ای‌بی به حدی رسیده بود که تنها 500 میلیون دلار از اسباب‌بازی‌های معروف Beanie در آن به فروش رفت. تنها در دی‌ماه 1376 (ژانویه‌ی 1997)، وب‌سایت، میزبان 2 میلیون مزایده بود در حالی که در تمام سال 1375 (1996)، تنها 250 هزار مزایده داشت.

تولد eBay
رشد سریع تعداد کاربران سرویس، مدیران را بر آن داشت که خدمات گفتگو و بررسی مشکلات کاربران را اجرا کنند. این فرآیند در سال 1376 (1997) اجرا و یک انجمن گفتگو برای ای‌بی راه‌اندازی شد. یک میلیونمین محصول وب‌سایت نیز در همین سال به فروش رفت که یک اسباب بازی بود.

یک میلیونمین محصول فروخته شده در eBay
در شهریور 1376 (سپتامبر سال 1997)، امیدیار تصمیم گرفت تا نام و‌ب‌سایت را به eBay تغییر دهد. از آنجا که این وب‌سایت متعلق به شرکت مشاوره‌‌ای امیدیار با نام Echo Bay Technology Group بود، او قصد داشت دامنه‌ی echobay را برای وب‌سایت خود ثبت کند. این دامنه توسط یک شرکت معدنی با نامی مشابه خریداری شده بود و به همین دلیل، نام کوتاه شده‌ی eBay انتخاب شد.

انتخاب نام eBay به‌خاطر رزرو بودن دامنه‌ی echobay بوده است
اولین جذب سرمایه‌ی eBay نیز پس از این تغییر نام و در همان سال 1376 اتفاق افتاد. آن‌ها 6.7 میلیون دلار از شرکت سرمایه‌گذاری Benchmark Capitalدریافت کردند. یکی از مشهورترین افرادی که در این زمان به ای‌بی پیوست، مگ ویتمن نام داشت. او در سال 1377 (1998) به‌عنوان مدیرعامل در این شرکت مشغول به کار شد. در آن زمان، شرکت 30 کارمند و نیم میلیون کاربر داشت و درآمد 4.7 میلیون دلاری را در آمریکا ثبت کرده بود.

داستان مشهور نامزد کلکسیونر
داستان مشهوری که در مورد دلیل تأسیس ای‌بی بیان می‌شود، دلیل راه‌اندازی این سرویس را، علاقه‌ی نامزد امیدیار به جعبه‌های برند Pez عنوان می‌کند. این داستان در سال 1376 (1997) توسط یک مدیر روابط عمومی با نام ماری لو سانگ مطرح و پخش شد. دلیل این کار نیز علاقه‌مند کردن رسانه‌ها به این وب‌سایت بود؛ چرا که آن‌ها پیش از این علاقه‌ای به داستان اصلی یعنی بازارچه‌ای حرفه‌ای برای خرید و فروش، نشان نداده بودند.

جعبه شکلات Pez که موضوع داستان مشهور ای‌بی شد
ساختگی بودن داستان تأسیس ای‌بی، در کتاب آدام کوهن با نام The Perfect Store در سال 1381 (2002) فاش و توسط eBay نیز تأیید شده است.

توسعه و عرضه‌ی عمومی سهام 
رشد سرسام‌آور استقبال از خدمات ای‌بی، باعث شد که این وب‌سایت سرویس My eBay را برای بهبود تجربه‌ی کاربران تأسیس کند. پس از آن، اولین خرید شرکتی ای‌بی انجام شد و آن‌ها وب‌سایت خرید و فروش اجناس دست دومی با نام Up4Sale را به زیرمجموعه‌ی خود اضافه کردند.

سهام شرکت ای‌بی در شهریور 1377 (سپتامبر سال 1998) به‌صورت عمومی عرضه شد. این IPO، سهام ای‌بی را برای فروش در بازار نزدک و با نام EBAY عرضه کرد. پیش‌بینی اولیه برای ارزش سهام شرکت، 18 دلار بود که در پایان روز عرضه، به 53.5 دلار رسید. این عرضه‌ی عمومی سهام، مالکان اصلی یعنی امیدیار و اسکال را میلیاردر کرد. امیدیار بلافاصله پس از میلیاردر شدن، به فعالیت‌های خیریه روی آورد و مؤسسه‌ی eBay Foundation را تأسیس کرد.

Up4Sale یکی از اولین شرکت‌هایی که به ای‌بی پیوست
حجوم بالای کاربران، یکی از اولین چالش‌های ای‌بی را در سال 1378 (1999) رقم زد. در 29 خرداد (19 ژوئن) این سال، سایت ای‌بی از دسترس خارج شد. مگ ویتمن در نیمه‌شب همان روز، بیش از 50 مهندس ای‌بی و سان‌میکروسیستمز را فراخوانی می‌کند تا مشکل را حل کنند. کمتر از 20 ساعت بعد، وب‌سایت آماده می‌شود. پس از این رویداد توسعه‌ی بین‌المللی ای‌بی و بهینه‌سازی زیرساخت‌ها شروع شده و شعبه‌های آلمان، استرالیا و انگلستان تأسیس می‌شوند.

eBay امروز در بیش از 180 کشور جهان فعال است
ای‌بی در سال‌های اولیه‌ی فعالیت تنها اجناس کلکسیونی را عرضه می‌کرد. با شروع قرن 21 آن‌ها تقریبا هر کالای قابل خرید و فروشی را به فهرست مجاز خود اضافه کردند و بدین ترتیب، سرعت رشد شرکت چند برابر شد. اولین اقدام در نتیجه‌ی این رشد، گسترش دفاتر فعالیت بود که در سال 1379 (2000) انجام شد. اولین هدف، افزایش تعداد دفاتر در سن‌خوزه و خرید دفاتر بیشتر در همان منطقه بود. این منطقه امروز با نام ای‌بی پارک شناخته می‌شود.

قدم بعدی برای گسترش فعالیت، ورود به بازار خودرو بود. ای‌بی موتورز در اردیبهشت 1379 (آوریل 2000) معرفی شد و تا سال 1385 (2006)، دو میلیون خودروی شخصی در آن ثبت شد. این توسعه‌ها و افزایش کاربران، باعث شد تا برنامه‌های آموزشی نیز در اهداف ای‌بی قرار بگیرند. آن‌ها در ماه تیر سال 1379 (ژوئن سال 2000) اولین دوره‌های آموزشی خود را با نام eBay University و با هدف آموزش فروش بهتر به فروشندگان، برگزار کردند.

خرید بزرگ بعدی ای‌بی در حوزه‌ی تجارت الکترونیک، در همان سال انجام شد و آن‌ها سرویس Half.com را برای فروش بهتر محصولات سرگرمی مانند بازی و ویدیو، خریداری کردند. توسعه‌ی شرکت با سرعت هرچه بیشتر در این سال ادامه داشت و آن‌ها امکان خرید سریع محصول با قیمت مشخص با نام Buy It Now و همچنین ابزارهای رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) خود را برای توسعه‌دهندگان ارائه کردند.

قرن 21 و رکوردسازی
محصولات متنوعی تاکنون در eBay فروخته شده‌اند و برخی از آن‌ها، رکوردهای جالبی را ثبت کرده‌اند. به‌عنوان مثال در سال 1380 (2001)، قدیمی‌ترین شلوار جین تاریخ به قیمت 46 هزار دلار در این وب‌سایت فروخته شد. محصول بعدی، یک هواپیمای جت بود که در همان سال و با قیمت 4.9 میلیون دلار در این سایت به فروش رفت.

6 سال پس از تأسیس، یک هواپیمای جت در eBay فروخته شد
گسترش فعالیت‌ها و توسعه‌ی خدمات به کاربران همچنان با قدرت ادامه داشت. سرویس بعدی، ‌eBay Store بود که امکان پیاده‌سازی فروشگاه اینترنتی شخصی را با هزینه‌ی کم به کاربران می‌داد. هدف بعدی، توسعه‌ی هرچه بیشتر فعالیت در اروپا بود که در سال 1381 (2002) و با خرید iBazaar انجام شد. البته بزرگترین و مهم‌ترین خرید ای‌بی در آن سال‌ها، شرکت دیگری به نام PayPal بود.

پی‌پال، برندی که 13 سال زیرمجموعه‌ی eBay بود
خرید پی‌پال، ادغام بزرگترین بازارچه‌ی اینترنتی با سرویس امن پرداخت آن روزها بود. پی‌پال بیش از یک دهه در مالکیت eBay بود و رشد و گسترش خود را تا حد زیادی به این شرکت مدیون است. درواقع این دو شرکت در طول سال‌های همکاری، کمک‌های زیادی به هم کردند و یکی از پرسودترین ادغام‌های تاریخ در دنیای فناوری را رقم زدند. در نهایت، پس از 13 سال، پی‌پال به‌عنوان شرکتی مستقل از ای‌بی جدا شد.

یکی از همکاری‌های مهم این دو شرکت، سرویس PayPal Buyer Protectionبود که برای تمامی تراکنش‌های این سایت اجرا شده و اعتماد کاربران به سرویس‌ها را افزایش داد. 

همکاری eBay و PayPal کمک فراوانی به رشد هر دو شرکت کرد
در سال 1382 (2003)، یک رکورد تاریخی دیگر به نام‌ ای‌بی ثبت شد. وب‌سایت معتبر فورچن در این سال، eBay را در فهرست سریع‌ترین شرکت‌ها از لحاظ رشد، در رتبه‌ی 8 قرار داد. یک سال بعد، بلندپروازی‌های ای‌بی برای حضور در بازارهای متنوع باعث شد که آن‌ها سرویس Rent.com را خریداری کنند. البته این سرویس در سال 2012 فروخته شد.

توسعه‌ی فعالیت‌ها در سن‌خوزه با ورود به دفاتر جدید
یکی از خریدهای پرسروصدای ای‌بی در دهه‌ی 2000، خرید سهم بالایی از سرویس خریدوفروش آنلاین Craigslist بود. eBay در سال 1383 (2004) اعلام کرد که 25 درصد از سهام این شرکت را خریده است. فیلیپ ناولتون، مدیر اجرایی سابق کریگزلیست، فروشنده‌ی این سهام بود و اعلام کرد که مدیران، از تصمیم او برای فروش آگاه بوده‌اند. به‌هرحال ای‌بی به کریگزلیست اطمینان خاطر داد که در نحوه‌ی اداره‌ی آن دخالت نکند.

پس از کسب اعتبار بالا و همچنین جذب کاربرهای بسیار، ای‌بی به فکر ورود به بازارهای دیگر تجارت الکترونیک نیز افتاد. آن‌ها در سال 1384 (2005) سرویس تبلیغات آنلاین Kijiji را تأسیس کردند. این سرویس به‌طور خلاصه، کاربران را به همسایه‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات و اطلاعات متصل می‌کند. سرویس کی‌جی‌جی اکنون به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از eBay Classified فعالیت می‌کند. حرکت بعدی در این زمینه، خرید وب‌سایت Gumtree به‌عنوان سرویس جهانی تبلیغات بود.

Gumtree برند زیرمجموعه‌ی eBay
اما خریدهای ای‌بی به شرکت‌های فعال در حوزه‌ی تجارت الکترونیک ختم نشد. آن‌ها در سال 1384 (2005)، اپلیکیشن پیام‌رسان اسکایپ را که آن زمان از پیشگامان پیام‌رسانی در جهان بود، از آن خود کردند. 4 سال بعد این اپلیکیشن به چند سرمایه‌گذار فروخته شد و ای‌بی 30 درصد از سهام مالکیت را در اختیار گرفت. فعالیت‌های ای‌بی تنها به تجارت محدود نبود و آن‌ها در سال 1385 (2006) به بنیاد بین‌المللی United Nations Global Compact پیوستند. این سازمان، بزرگترین سازمان مسئولیت‌پذیری اجتماعی کسب‌وکارها در جهان است.

ای‌بِی 25 درصد از سهام کریگزلیست را نیز تصاحب کرده است
رکوردشکنی گران‌ترین محصولات خریداری شده در ای‌بی باز هم ادامه داشت و در سال 1385 (2006)، یک یات غول‌پیکر به قیمت 168 میلیون دلار در این وب‌سایت به فروش رسید. توسعه‌ی فعالیت‌ها به بازار موبایل نیز ناگزیر از حرکت شروع شده در جهان، در همین سال انجام شد. 2 سال بعد، اپلیکیشن eBay جزء اولین اپلیکیشن‌های عرضه شده برای اپ‌استور آیفون بود.

قدیمی‌ترین شلوار جین تاریخ که در eBay به فروش رفت
برای نفوذ هرچه بیشتر در بازار خرید و فروش بلیط، سرویس StubHub در سال 1386 (2007) خریداری شد و ای‌بی را به بزرگترین بازارچه‌ی خرید و فروش آنلاین بلیط تبدیل کرد. یک سال بعد، تغییر بزرگ بعدی در سیستم مدیریت ای‌بی انجام شد و جان دوناهو جایگزین مگ ویتمن شد. در همین سال و سال بعد، ای‌بی دو بار در فهرست‌های فورچن قرار گرفت و هر دو بار، به‌عنوان یکی از 100 شرکت برتر جهان برای اشتغال، معرفی شد.

سال 1387 (2008) با افتخار دیگری برای ای‌بی نیز همراه بود. آن‌ها به‌عنوان اولین شرکت اینترنتی موفق به دریافت بالاترین مدال دستاوردهای فناوری شدند. مدال ملی فناوری و نوآوری در این سال به‌خاطر تأثیرات جهانی و ارزش‌آفرینی بالا به مدیران eBay اهدا شد. در این سال، گسترش فعالیت‌های جهانی با سرعت هرچه بیشتر انجام شد و ای‌بی به آمار 15 هزار کارمند در جهان و درآمد سالانه 7.7 میلیارد دلار رسید.

برند خرید و فروش بلیط که ای‌بی را به بزرگترین فعال این حوزه تبدیل کرد
یکی از اولین اپلیکیشن‌های اپ‌استور، eBay بود
همان‌طور که پیش از این گفته شد، ای‌بی در فعالیت‌های بشردوستانه و تلاش برای ساختن اکوسیستمی سالم، فعالیت‌های زیادی انجام داده است. آن‌ها در سال 1388 (2009) به‌خاطر فعالیت‌های متعدد در جهت ایجاد فضای کاری بدون تبعیض، از کمپین حقوق بشر امتیاز 100 درصد دریافت کردند. این شرکت تا به امروز، هر ساله موفق به دریافت این نشان و رتبه می‌شوند. تلاش‌های ای‌بی در این زمینه هیچ‌گاه موفق نشده است. آن‌ها در سال 1388 (2009) برنامه‌ای با نام Women"s Initiative Network اجرا کردند که با هدف افزایش نقش و یادگیری زنان در محیط کار پیاده‌سازی شد.

سال‌های اخیر و وضعیت کنونی ای بی
افزودن سرویس‌های تجارت الکترونیک در حوزه‌های مختلف، همیشه در صدر برنامه‌های ای‌بی بوده است. آن‌ها در سال 1389 (2010) سرویس Milo.com را برای آسان‌سازی عرضه‌ی کالاهای محلی در سرویس‌های خود، خریداری کردند. بهبود زمینه برای فعالیت شرکت‌ها در سرویس‌های ای‌بی نیز همیشه جریان داشته است. این شرکت در سال 1390 (2011) سرویس GSI Commerce، متخصص تجارت الکترونیک را خریداری کردند که با هدف ارائه‌ی فناوری به کسب‌وکارها و تسهیل عرضه‌ی کالا و خدمات توسط آن‌ها، به ای‌بی اضافه شد. این سرویس امروز با نام eBay Enterprise شناخته می‌شود. البته این سرویس در سال 1394 (2015) به مبلغ 925 میلیون دلار فروخته شد.

خرید و ادغام شرکت‌های فعال در حوزه‌ی تجارت الکترونیک، در سال‌های اخیر نیز با قدرت ادامه داشته است. اولین خرید بزرگ، سهام عمده‌ی شرکت GittiGidiyor از بزرگان تجارت الکترونیک در ترکیه بود. پس از آن، پلتفرم فروشگاه آنلاین مجنتو خریداری شد و در Zong نیز به‌عنوان بازوی پی‌پال در پرداخت‌های موبایلی، به این شرکت پیوست.

پیر امیدیار، بزرگترین سهام‌دار ای‌بی
ای‌بی در این سال‌ها تلاش زیادی کرده تا کسب‌وکارهای کوچک و فروشندگان برتر خود را در زمینه‌ی فروش بین‌المللی یاری دهد. آن‌ها در سال 1391 (2012) سرویس Global Shipping Program را برای آسان‌سازی حمل‌ونقل کالاهای فروشندگان آمریکایی به سراسر جهان، راه‌اندازی کردند.

این شرکت نیز مانند غول تجارت الکترونیک جهان یعنی آمازون تلاش کرده تا حضور فیزیکی خود را نیز برای کاربران افزایش دهد. آن‌ها ویترین‌هایی را برای مشاهده‌ی محصولات ارائه شده در وب‌سایت، در مرکز خرید وستفیلد در سان‌فرانسیسکو تأسیس کرده‌اند. کاربران می‌توانند با استفاده از این ویترین‌ها و با پرداخت پی‌پال، کالای خود را به‌صورت رایگان درب منزل تحویل بگیرند.

فعالیت‌های بشردوستانه، از برنامه‌های همیشگی ای‌بِی بوده است
حوزه‌ی بعدی که در سال‌های اخیر، شاهد حضور ای‌بی بوده، محصولات هنری است. آن‌ها در سال 1393 (2014) سرویس Sothbey"s را در شرکت خود ادغام کردند تا خرید و فروش آثار هنری را برای مردم عادی و طبقه‌ی متوسط نیز فراهم کنند. دوین وینگ در همین سال به‌عنوان چهارمین مدیرعامل ای‌بی مشغول به کار شد.

هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و خدمات ابری که در سال‌های اخیر در خط مقدم امکانات شرکت‌های فناور بوده‌اند، به eBay نیز راه یافته‌اند. این شرکت در سال 1395 (2016) سرویس Expertmaker را برای حضور بهتر در بازار تحلیل ابرداده، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی،‌ خریداری کرد. حرکت بعدی، همکاری با شرکت استرالیایی Myer بود که با هدف پیاده‌سازی اولین فروشگاه زنجیره‌ای مجازی انجام شد. برای پیاده‌سازی هرچه بهتر هوش مصنوعی نیز سرویس ShopBot در همین سال معرفی شد. این سرویس رباتی برای راحت‌تر کردن خرید کاربران از طریق اپلیکیشن مسنجر فیسبوک است.

ای‌بی که پیش از این لقب برترین بازارچه‌ی خرید و فروش بلیط در آمریکا را به خود اختصاص داده بود، در سال 1395 (2016) با خرید سرویس Ticketbis، حضور خود را در آمریکای لاتین، اروپا و آسیا و اقیانوسیه نیز افزایش داد.

یکی از آخرین نوآوری‌های eBay در خدمات به مشتریان، سال گذشته‌ی میلادی و باعنوان Guaranteed Delivery عرضه شد. در این سرویس، کاربر می‌تواند کالاها را بسته به زمان تحویل مرتب کرده و بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی (بر خلاف آمازون پرایم)، 20 میلیون کالا را در مدت 3 روز یا کمتر، دریافت کند. در همین راستا، حرکت‌های تضمین کمترین قیمت نیز در این سایت به راه افتاده‌اند.

حجم بالای داده‌های جمع‌آوری شده، افراد زیادی را به eBay علاقه‌مند کرده است
ای‌بی برای افزایش اعتماد کاربران خود، سرویس تأیید اصالت کالاهای لاکچری را نیز راه‌اندازی کرده است که خصوصا برای تأیید کیف‌های گران‌قیمت اجرا می‌شود. حرکت بعدی برای بهبود تجربه‌ی کاربری، پیاده‌سازی سیستم جستجوی تصویری به کمک هوش مصنوعی بود که در سال گذشته‌ی میلادی انجام شد.

شرکت عظیم ای‌بی در سال‌های اخیر برای حمایت هرچه بیشتر از استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا نیز اقداماتی را انجام داده است. آن‌ها در سال 1396 (2017) با Kiva، شرکت فعال در حوزه‌ی قرض‌دهی آنلاین همکاری کردند تا پلتفرم و منابع غنی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند. حرکت بعدی،‌ آموزش کارآفرینان جوان و توسعه‌ی کسب‌وکار آن‌ها در شهر Akron در اوهایو بود که با همکاری مقامات این شهر و در سال 1397 (2018) انجام شد. آخرین خرید شرکتی ای‌بی نیز طبق گزارش وب‌سایت رسمی آن، شرکت ژاپنی Giosis با هدف گسترش فعالیت در آسیا بوده است.

تضمین اصالت کیف‌های لاکچری در ای‌بی
شهرت بالا و تعداد کاربران بی‌شمار eBay باعث شده تا این شرکت مورد علاقه و مطالعه‌ی اقتصاددانان قرار بگیرد. آن‌ها از این سرویس برای مطالعه‌ی جنبه‌های مختلف رفتار خرید و فروش مردم استفاده می‌کنند. این شرکت هم‌اکنون در بیش از 180 کشور جهان فعال است و به همین دلیل مطالعه‌ی داده‌های آن، بسیار مفید و باارزش است.

خود eBay نیز استفاده‌ی زیادی از کلان‌داده‌های جمع‌آوری شده از مشتریانش می‌کند. این شرکت در حال حاضر 5 هزار تحلیل‌گر داده دارد که امکان مطالعه و بررسی داده‌ها در دسته‌های گوناگون را به آن‌ها می‌دهد.

البته تعداد بالای کاربران و توجه بالا به فعالیت‌های ای‌بی،‌ این شرکت را در معرض انتقادات و شکایت‌های متعدد نیز قرار داده است. یکی از عمده‌ترین شکایت‌ها از این وب‌سایت، مربوط به سیاست‌های آن‌ها مبنی بر الزام پرداخت با پی‌پال بوده است. پرداخت مالیات در انگستان نیز چالش دیگر بوده که در سال 1391 (2012) این شرکت را با مشکل مواجه کرده است.

یکی از بزرگترین بحران‌های تاریخ eBay، در سال 1393 (2014) رخ داد. شرکت در آن سال اعلام کرد که پایگاه داده‌ی مشتریان شامل نام کاربری، رمز عبور، شماره تلفن و آدرس‌های کاربران بین ماه‌های بهمن و اسفند (فوریه و مارس) هدف نفوذ مجرمان سایبری قرار گرفته است. شرکت در آن سال پیشنهاد داد که کاربران رمز عبور خود را تغییر دهند.

گروه سایبری SEA مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت اما عنوان کرد باوجود جمع‌آوری اطلاعات بانکی کاربران، از آن‌ها استفاده نخواهد کرد. آن‌ها برای مدت کوتاهی، تصویر صفحه‌ی اول eBay را نیز تغییر دادند. این نفوذ سایبری، در آن روز باعث شد تا سهام eBay سقوط شدیدی را تجربه کند.

eBay در حال حاضر نزدیک به 15 هزار کارمند دارد و آخرین آمار ارائه شده، درآمد آن را 9.567 میلیارد دلار اعلام کرده است. از این مقدار، 2.265 میلیارد دلار، سود عملیاتی بوده است. برند eBay در حال حاضر در لیست برترین برندهای جهان از نگاه فوربس، در رتبه‌ی 62 قرار دارد. در این روزها پیر امیدیار هیچ سمت مدیریتی در eBay ندارد اما به‌عنوان بزرگترین سهام‌دار، 58.5 میلیون سهم از این شرکت را در اختیار او است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کشف 3 تن چوب قاچاق در سلطانیه

پخش بیش از 37هزار دقیقه برنامه در ماه مبارک رمضان

ثبت مرکز درمان سکته حاد مغزی زنجان به عنوان برترین مرکز

ثبت مرکز درمان سکته حاد مغزی زنجان به عنوان برترین مرکز

روزهای بارانی در پایان هفته

فراخوان مشمولان متولد سال 1381برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی

کاهش تخلفات سرعت غیرمجاز درمحورهای مواصلاتی استان زنجان

طراحی نرم‌افزاری با استفاده از تجربیات WHO برای رصد بیمارانی

جذب نزدیک به 13 هزار مشترک گاز طبیعی در استان زنجان

برنامه ریزی گسترده شبکه استانی برای ایام ماه مبارک رمضان

فرصت سه ماه مشترکین گاز برای پرداخت قبوض خود

کرونا کجایی؟

کرونا تلنگری بر ساختار جامعه

کرونای خوب؛ کرونای بد

کشف 180 هزار عدد لوازم بهداشتی تقلبی در زنجان

کشف بیش از 41 هزار جفت دستکش بهداشتی در زنجان

توزیع میوه عیدانه در زنجان

دست شرکت گاز در دست دانشگاه علوم پزشکی زنجان برای پیشگیری از کرونا ویروس

مبارزه با کرونا و سفر به شمال!

هر تجمعی خطر محسوب می‌شود

هر تجمعی خطر محسوب می‌شود

بهره برداری از کنترل سیلاب شهری آببر

تشکیل 22 گروه جهادی در استان در جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

اجرای "طرح امداد فرهنگی مجازی"

دوخت 12 هزار عدد ماسک در مرکز آموزش فنی وحرفه‌ای ابهر

اطلاع رسانی از احتکار مواد بهداشتی به پلیس 110

اختصاص 400میلیون تومان برای پیشگیری از ویروس کرونا

اختصاص 400میلیون تومان برای پیشگیری از ویروس کرونا

هشدار اکیپ‌های هلال احمر زنجان در خیابان های شهر به مردم

هشدار اکیپ‌های هلال احمر زنجان در خیابان های شهر به مردم

تولید مجموعه مستند «مادران آفتاب» در زنجان

اجرای همیار گاز 140 هزار دانش آموز زنجانی زیر پوشش طرح همیار گاز

کشف یک میلیون و 796 هزار دستکش در زنجان

کادر درمان و پزشکی مصون از خستگی و بیماری نسیتند

کشف بیش از 56 هزار مواد محترقه غیر مجاز در زنجان

ارسال رایگان کالاها توسط فروشگاه اینترنتی لندوکس

68نفر مبتلا به کرونا در زنجان

68نفر مبتلا به کرونا در زنجان

راه تو را نمی خواند!

آموزش مدارس متوقف نشده است

توزیع بیش از 200 هزار اصله نهال در هفته منابع طبیعی

برخورد قاطع پلیس با محتکران اقلام بهداشتی

تغییر برنامه‌ها شبکه‌های استانی صدا و شبکه تلویزیونی اشراق

تغییر برنامه‌ها شبکه‌های استانی صدا و شبکه تلویزیونی اشراق

عدم تشکیل جلسات کمیسیونهای پزشکی تا پایان اسفند ماه سالجاری

ما ، کرونا و وزیر خوش گلایه!

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

کشف اموال مسروقه به ارزش 150 میلیون ریالی

بذر پاشی130 هکتار از اراضی استان