آخرین مطالب

افسردگی در نوجوانان و جوانان خطرناک است! اجتماعی

افسردگی در نوجوانان و جوانان خطرناک است!

  بزرگنمایی:

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی آسمان زنجان،با گسترش ویروس کرونا میزان شادی و جنب و جوش کودکان و نوجوانان در سراسر جهان کاهش یافته و این زنگ خطر جدی در مورد سلامت آینده این نسل به صدا در آورده است. چرا که چند سال قبل محققان موسسه تحقیقاتی کارولیسنکا در سوئد مطالعات وسیعی را در این مورد و تاثیر افسردگی و اضطراب دوران کودکی و نوجوانی بر سلامت جسمی افراد در بزرگسالی آغاز کردند و این مطالعات نشان می‌دهد کودکان و نوجوانان افسرده و غمگین در معرض ابتلا به 66 بیماری جدی و مرگ زودرس در بزرگسالی قرار دارند. بنابراین پرداختن به این مقوله بیش از گذشته مورد انتظار است.
همه کودکان یا نوجوانان ؛ گاهی کم انرژی یا غمگین هستند. اندوه دربرخی اوقات؛ بخشی طبیعی از  دوران رشد به حساب می آید؛ اما اگر کودکی غمگین یاخشن است؛ دیگر از چیزی لذت نمی برد و این حالت را روزهای پی در پی دارد؛ شاید نشانه ابتلای او به اختلال افسردگی اساسی باشد که  به آن واژه افسردگی اطلاق می شود.
مطالعات و بررسی هاى انجام شده نشان داده است که افسردگى در کودکان و نوجوانان به افسردگى در بزرگسالان شباهت دارد. تفاوت عمده افسردگى در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان در دو مورد است: به جاى خلق افسرده ممکن است در کودکان و نوجوانان خلق تحریک‌پذیر باشد، و نرسیدن به وزن مورد انتظار (کاهش و یا افزایش وزن) در آنها دیده شود.
کاهش اعتماد به نفس، بی‌تفاوتى، سطح پایین انرژى، گوشه‌گیرى اجتماعى، آشفتگیهاى خوردن و خوابیدن، دیدگاه بدبینانه آشکار در مورد آینده و اعتقاد و اقدام به خودکشى از دیگر علائم و نشانه‌هاى افسردگى در این گروه سنى می‌باشد. در نوجوانان رفتارهاى ضداجتماعى و منفی‌کارانه، مصرف الکل و دارو و مواد مخدر ممکن است مشاهده گردد.
افسردگى در کودکان و نوجوانان بیشتر از بقیه سنین با خودکشى همراه می‌باشد. فقط در سال ١٩٩6 خودکشى به‌عنوان سومین عامل مرگ و میر در افراد ٢4- ١5 ساله و چهارمین علت مرگ و میر در افراد ١4-١٠ سال بوده است. علاوه بر عوامل ژنتیک و فیزیولوژیک چندین عامل استرس‌زاى اجتماعى می‌تواند بر خلق کودک تاثیر بگذارد، از قبیل ناهماهنگ بودن و آشفتگى در خانواده، طلاق، مورد آزار و بی‌توجهى واقع شدن، شکست تحصیلى، وضعیت اجتماعی و اقتصادى ضعیف و داغدیدگى.
اختلال افسردگى در کودکانى که قبل از سن مدرسه هستند بسیار نادر می‌باشد. اما در 2 درصد بچه‌هاى دبستانى اختلال افسردگى شدید (عمده) شیوع دارد و این میزان براى نوجوانان حدود 5 درصد در جامعه می‌باشد. مطالعات معدودى وجود دارد که دلالت بر مفید بودن داروهاى ضدافسردگى در کودکان و نوجوانان داشته باشد. مصرف داروهاى ضدافسردگى در این گروه سنى بر پایه استانداردهاى درمانى بالینى استوار است. به‌نظر می‌رسد که درمان دارویى همراه با روش هاى مخصوص روان درمانى در کودکان و نوجوانان ارزش بسیارى داشته و پیشگیرى مؤثرترى در خودکشى آنان در سنین بعدى مى باشد، بخصوص روان‌درمانى خانواده براى آموزش به خانواده در مورد اختلالات افسردگى مهم و ضرورى است .
افسردگی- احساس غمگینی؛ ناکامی و ناامیدی درمورد زندگی؛ همراه با از دست دادن علاقه به اغلب فعالیت ها وآشفتگی در خواب؛ اشتها؛ تمرکز و انرژی- شایع ترین مشکل روان شناختی در سال های نوجوانی است.
نشانه های افسردگی بین سنین 13 تا 15 سالگی یک مرتبه افزایش می یابند- یعنی زمانی که تفاوت های جنسی در کشورهای صنعتی نمایان می شوند.
ترکیبات مختلف عوامل زیستی و محیطی می توانند به افسردگی منجر شوند؛ از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد. نوجوانانی که شدیدا افسرده هستند احتمالا در بزرگسالی نیز افسرده می مانند. افسردگی در دخترها بیشتر ازپسرها شایع است.
متاسفانه؛ به خاطر پندارهای قالبی رایج در مورد نوجوانی به عنوان دوره طوفان واسترس؛ معلمان و والدین جدی بودن نشانه های افسردگی نوجوانان را دست کم می گیرند. آنها افسردگی را به عنوان مرحله ای گذرا؛ غلط برداشت می کنند.

علایم افسردگی درکودکان ونوجوانان متعدد هستند اما تغییر در اشتها یا وزن، لذت نبردن از جنبه های لذت بخش زندگی، احساس خستگی یا کمبود انرژی ، اختلال در تمرکز، افت تحصیلی و اهمیت ندادن به وضعیت درسی از عمده علایم افسردگی در کودکان و نوجوانان هستند.
نقش والدین درتشخیص افسردگی کودکان ونوجوانان بسیار مهم است. گاهی ما والدین اصلا به افسردگی در سنین پایین فکر نمی کنیم.گاهی مطمین نیستیم که حالت فرزندمان ناشی از افسردگی است. یکی از راه های تشخیص افسردگی فرزندان؛ مشورت با یک روانپزشک کودک ونوجوان یا روانشناس است.
درمان افسردگی کودکان و نوجوانان: درمان افسردگی با توجه به علت بروز آن ، سن نوجوان و سایر موارد ژنتیک و …متفاوت است و این درمان باید تحت نظارت روانپزشک یا حتی پزشک متخصص مغز و اعصاب و .. صورت پذیرد و فرآیند آن مراحل مختلفی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد: ملاقات باهمه اعضای خانواده ، درمان رفتاری شناختی ( افزایش آگاهی فرد نسبت به پایه های فکری هر رفتار وتلاش برای اصلاح آن)، روان درمانی (درمان از راه صحبت کردن ومشاوره) ، تماس روانشناس با مدرسه وصحبت با معلم فرزندمان؛ با کسب اجازه از ما به عنوان والدین ، روان درمانی بین فردی؛ که درآن تلاش می شود مهارت های ارتباطات بین فردی و مشارکت جمعی با هدف کاهش استرس به نوجوانان؛ آموزش داده شود.
البته در مواردی ممکن است روان پزشک برای درمان افسردگی کودکان ونوجوانان داروی ضد افسردگی هم تجویزکند.
به قلم:
محیا فرحناک ضرابی
کارشناس ارشد روانشناسی عمومی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مردم چرای غیرمجاز را به 1504اطلاع دهند

مساعدت 249 میلیون تومانی به مددجویان خسارت دیده از حوادث غیر مترقبه

برگزاری آیین بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی زنجان در فضای مجازی

برگزاری آیین بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی زنجان در فضای مجازی

افزایش 50 دستگاه خودروی امدادی به ناوگان هلال

کسب مقام نخست توسعه آموزش های همگانی خانه های هلال زنجان

حمایت مالی سازمان تامین اجتماعی از بیمه شدگان و بازنشستگان

حمایت مالی سازمان تامین اجتماعی از بیمه شدگان و بازنشستگان

FATF و صفوف به هم فشرده مرغ!

زنان و دختران جوان، صدر قربانیان آسیب های اجتماعی

برگزاری دوره آموزش همگانی در خانه های هلال استان زنجان

تحول اساسی در مدیریت خدمات درمانی با نسخه الکترونیک

اعتراض خانه مطبوعات زنجان به حذف الزام چاپ آگهی دولتی

اعتراض خانه مطبوعات زنجان به حذف الزام چاپ آگهی دولتی

راه اندازی سرویس پذیرش نسخ الکترونیک آزمایشگاهی

برگزاری نمایشگاه آنلاین بهاره در زنجان

مراکز کانون در تمام شهرستان‌ها دایر است

اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی هلال احمر در زنجان

راهکار های رهایی کودکان از ترس های واقعی و خیالی

آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در شهرستان ابهر

آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در زنجان

آغاز واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در زنجان

برگزاری آزمون "تربیت مربی دوره آموزشی پایه" هلال احمردر زنجان

حذف دفترچه کاغذی

حذف دفترچه کاغذی

حذف دفترچه کاغذی

افتتاح شرکت تولیدی اطلس جین توسط ریاست محترم جمهوری

افتتاح شرکت تولیدی اطلس جین توسط ریاست محترم جمهوری

افتتاح 6 پروژه صنعتی در استان با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری

افتتاح 6 پروژه صنعتی در استان با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری

افتتاح 6 پروژه صنعتی در استان با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری

کلنگ زنی وافتتاح791 پروژه در زنجان

بحران آب و تورم 140 درصدی موز !

لزوم استفاده بهینه و درست از تجهیزات و امکانات موجود

باید اقدامات خیر خوانه در استان تقویت شود

افسردگی در نوجوانان و جوانان خطرناک است!

حذف دفترچه های درمانی تامین اجتماعی

کشف خشکبار قاچاق در ایجرود

برگزاری برنامه‌های ایام دهه فجر و با مشارکت مردم

دهه فجر با 59 پروژه گازرسانی

مشارکت 81 کشور در جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان

مشارکت 81 کشور در جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان

بهره‌برداری از300 پروژه در شهرستان زنجان

بهره‌برداری از300 پروژه در شهرستان زنجان

افتتاح 14 پروژه صنعت برق در استان زنجان

برگزاری جشنواره "رفیق خوشبخت ما" در زنجان

ترخیص بیش از یک هزار 600 بیمار کرونایی از بیمارستان های تامین اجتماعی

کشف 19 دستگاه ماینر قاچاق در خدابنده

دیدار همکلاسی‌های سال 65 در صبح خاطره «مشق‌های ‌‌ناتمام»

ارائه تسهیلات به بیماری کرونایی توسط سازمان تامین اجتماعی