آخرین مطالب

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان:

ایجاد همفکری دانشگاه ها در مرکز مطالعات میان رشته اجتماعی

ایجاد همفکری دانشگاه ها در مرکز مطالعات میان رشته

  بزرگنمایی:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی آسمان زنجان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان و رئیس نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته ای در علوم پزشکی، در نخستین سمپوزیوم مطالعات میان رشته ای که در تهران برگزارشد، گفت: سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته ای فرصتی فراهم آورده کرده است تا با طرح نظرات و دیدگاهها، متفکرین دانش میان رشته ای در ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر قزلباش با اشاره به اینکه با برگزاری این سمپوزیوم اساتید می توانند در راستای توسعه دانش ارتباط بگیرند، افزود: در این چنین سمپوزیوم ها اساتید صاحب نظر و گروههای پژوهشی فعال، ضمن شناخت بیش از پیش از یکدیگر، به تبادل آخرین دستاوردها می پردازند.

 وی اظهار داشت: توسعه دانش های میان رشته ای از ضرورت انکار ناپذیری برخوردار است.

رئیس نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته ای در علوم پزشکی با اشاره به طرح تحول آموزشی، تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اجرای طرح تحول آموزشی توجه ویژه ای دارد.

دکتر قزلباش افزود: برگزاری سمپوزیوم سالانه مأموریت ویژه ای است که به دانشگاه علوم پزشکی زنجان محول شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از تأسیس مرکز مطالعات میان رشته ای با گسترس فعالیت های کشوری در استان زنجان خبر داد و افزود: مرکز مطالعات میان رشته ای قدم بزرگی در راستای ایجاد فضایی برای همفکری و هم افزایی دانشگاههای علوم پزشکی و غیر پزشکی است.

دکتر قزلباش افزود: این مرکز در ارائه الگوی روز آمد، واقع بین و جامعه محور برای توسعه دانش های میان رشته ای  در حیطه علوم پزشکی مفید خواهد بود.

در ادامه این مراسم،  قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اشاره به افزایش امید به زندگی در بین ایرانی ها گفت: با توجه به پیشرفت های حوزه سلامت، امید به زندگی و کیفیت زندگی در ایران، افزایش و بسیاری از بیماری های تغذیه ای کنترل شده است.

ایرج حریرچی با اشاره به اینکه در سال 1396 حدود 137 هزار و 600 میلیارد تومان در حوزه بهداشت و درمان هزینه شده است،افزود: هشت و نیم درصد تولید ناخالص ملی در حوزه بهداشت و درمان هزینه می شود، که رقم فوق العاده بزرگی است.

وی افزود: رفع مشکلات مربوط به سلامتی وابسته به عوامل اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و میزان فقر می باشد.

در ادامه نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته ای در علوم پزشکی، دکتر رضا منصوری فیزیکدان ایرانی و استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف گفت: وقتی از مطالعات میان‌ رشته‌ای صحبت می‌شود به معنی نفی رشته‌ها نیست و رشته‌ها کار خودشان را خیلی خوب انجام می‌دهند.

دکتر رضا منصوری استاد دانشگاه صنعتی شریف ظهر چهارشنبه 16 بهمن ماه سال‌جاری در نخستین سمپوزیوم مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی که در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، با اشاره به مطالعات میان‌رشته‌ای اظهار کرد: ما در ایران بعد از 200 سال آشنایی با دنیای صنعتی مدرن و صد سال دانشگاه داری، درک درستی از علم پیدا نکردیم و هنوز دانشگاه‌ها و بخش‌های تحقیقاتی ما در درک مفهوم علم، مشکل اساسی دارند و تمام تصمیم‌گیری‌هایی که در امور آموزشی و پژوهشی دانشگاه انجام می‌دهیم در چهارچوب مفهوم آموزش است و علمی نیست.

وی افزود: مسئله‌ای که جامعه نمی‌تواند آن را حل کند و اینها را به دانشگاه‌ها می‌دهد و دانشگاه‌ها آنها را با روش‌هایی که می دانند به مسائل قابل حل تبدیل می‌کنند و نتیجه آن بر می‌گردد به جامعه و به همین خاطر جوامع صنعتی به خاطر تجربه چند صد ساله، بودجه کافی را به دانشگاه‌ها می‌دهند؛ چون اگر ندهند کل جامعه می‌خوابد.

دکتر منصوری ادامه داد: تعطیلی برای دانشگاه‌ها و صنایع در کشور آلمان، به مدت یک هفته، قابل تصور نیست و اصلا نمی‌گذارند تعطیل شود؛ ولی اگر هر یک از دانشگاه‌های ما که در ایران تعطیل شوند، احتمالاً تا مد‌ت‌ها قابل حس نخواهد بود و این بیانگر این است که جامعه دانشگاهی و علمی ما با جامعه پیوند ندارد و ما به این توجه نمی‌کنیم و هنوز این بلوغ فکری را در ایران در بین دانشگاه‌ها پیدا نکردیم که برای چه هستیم و چه کار می‌کنیم و همینطور داریم آموزش می‌دهیم و دانشجو تربیت می‌کنیم و الان به جایی رسیدیم که بحران یا حباب در آموزش عالی ما تشکیل شده است.

استاد دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه هیچگاه هیچ سند مکتوبی تهیه نکردیم و هیچ کسی فکر نکرده که ما برای چه داریم دانشگاه تاسیس می‌کنیم افزود: نگرانی اینجاست که ما الان از میان‌رشته‌ای صحبت می‌کنیم و یک مد را تکرار می‌کنیم ولی در این راستا ضرورت اجتماعی ایجاد نشده و ما از ضرورت‌های دیگر کشورها کپی برداری می‌کنیم .

وی با تاکید براینکه باید آگاه باشیم چراکه آگاه شدن از عیب حسن مهمی است و متاسفانه ما عادت به پوشاندن عیب‌ها داریم و این خیلی بد است و اگر دانشگاه‌ها عیب خودشان را بپوشانند هیچوقت هیچ گام مهمی برداشته نخواهد شد .

به گفته دکتر منصوری وقتی از میان‌رشته‌ای صحبت می‌شود به معنی نفی رشته‌ها نیست و رشته‌ها کار خودشان را خیلی خوب انجام می‌دهند و درحال حاضر امکاناتی پیداشده که عموماً به خاطر تحول فناوری در دهه 80 میلادی است و این تحولات فناوری نشان دادند که می‌شود به مسائل مرز بین چند رشته پرداخت که توانایی و امکانات محاسباتی و تجهیرات نوع دیگری می‌خواهد که الان فراهم شده است.

استاد دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: مسائل میان‌رشته‌ای مسایل پیچیده‌ای هستند بنابراین ما می‌توانیم به همان روش‌های متعارف خودمان با امکانات محاسباتی، تجهیزاتی و مفاهیم جدید به حل این مسئله بپردازیم به همین دلیل میان‌رشته‌ای مهم می‌شود.

دکتر منصوری اظهار کرد: اگر به این بنیاد فکری که منجر به تمایز میان‌رشته و میان‌رشته‌ای شده توجه کنید به معنی گسست علمی نیست، بلکه به معنی تحول پیوسته‌ای است که به خاطر فراهم آمدن ابزار جدید اتفاق می‌افتد و اگر به این توجه نکنیم باید خیلی نگران 50 سال آینده باشیم که میان‌رشته‌ای هم تبدیل می‌شود به یک چیزی که ما اسم آن را صد سال است دانشگاه گذاشته‌ایم و تازه متوجه شدیم که چه اشتباهی کردیم و هنوز ابزار تحول درون دانشگاه را هم پیدا نکرده‌ایم.

وی افزود: من مطمئنم نسل جدید بسیار باهوش‌تر از نسل ما هستند ولی غفلت از بعضی بنیادها به هوش ربطی ندارد. یعنی همان قدر که این نسل جدید باهوش‌تر از ما و نسل قبل از ما هستند ممکن است از این موضوع غفلت کنند و آن وقت ما یک نیم قرن دیگر هم از دست می‌دهیم، درست نیم قرن آینده‌ای که انقلاب صنعتی چهارم وارد زندگی تک‌تک انسان‌ها خواهد شد و اگر از الان متوجه نباشیم و نسل جدید این گونه تربیت نشود شک نکنید ایران را کشورهای پیشرفته دنیا مدیریت می‌کنند و ما عملاً عمله کارهایی می‌شویم که آنها تعریف می‌کنند و این نگران کننده است.

استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار امیدواری کرد: این حرکت میان‌رشته‌ای که شروع شده با توجه به این نکات در مشکلات بنیادی که در علم و پژوهش در ایران داریم، تحول ایجاد کند.

دکتر رضا منصوری با اشاره به اینکه آگاه شدن از عیب، حسن مهمی است، افزود: اگر دانشگاه‌ها عیب خودشان را بپوشانند، هیچوقت هیچ گام مهمی برداشته نخواهد شد.در ادامه این مراسم دکتر رضا ملک‌زاده با اشاره به چهار انقلاب بزرگ صنعتی در جهان افزود: انقلاب چهارم صنعتی، چند سالی است که آغاز شده است و مهمترین تکنولوژی‌های موثر در انقلاب چهارم صنعت، فناوری‌های بنیان برافکن و تحول برانگیز آینده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: هوش مصنوعی مهمترین تکنولوژی در انقلاب چهارم صنعتی و فناوری‌های بنیان برافکن و تحول برانگیز آینده تحول عظیم اجتماعی در آینده است.

به گفته دکتر ملک‌زاده، بیولوژی سینتتیک یک گستره دانشی نوپدید است که با خود انبوهی از امکانات و کاربردهای بالقوه را حمل می‌نماید و از آنجا که رشته‌های گوناگون را از مهندسی تا علوم پایه با یکدیگر درهم می‌آمیزد، بیشتر چنین می‌نماید که سیمای یک علم میان رشته‌ای را داشته باشد.

وی ابراز کرد: براساس پیش بینی‌های موجود، بیولوژی سینتتیک از جمله 12 فناوری بنیان برافکن و تحول برانگیز آینده است که جهان زیست، کسب و کار و اقتصاد جهانی را متحول خواهد ساخت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: بازارهای رقابت‌پذیر بسیار هیجان‌انگیری در سطح ملی و جهانی برای بیولوژی سینتتیک وجود دارند و بی‌شک کشورهایی می‌توانند این گوی را بربایند که شاهراه‌هایی را برای مسیر توسعه این دانش گشایش نموده باشند.

دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان مجری گستره کشوری کلان پروژه مطالعات میان رشته ای در علوم پزشکی، با هدف هماهنگی، تبادل اندیشه ها و هم افزائی کشوری دانش های میان رشته ای؛ نخستین سمپوزیوم ملی مطالعات میان رشته ای در علوم پزشکی را در تاریخ 16 و 17 بهمن ماه 1398 در مرکز همایش های سازمان کتابخانه ملی ایران واقع در تهران، بزرگراه شهید حقانی با شعار " ریشه های مشترک، رویش فردا" برگزار کرد.

نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته ای در علوم پزشکی در محورهای سیاست ها و راهبردهای کلان بین المللی منطقه ای و ملی آموزش های بین رشته ای در علوم پزشکی، مطالعه تطبیقی الگوهای توسعه میان رشته ای و تجارب جهانی، تحلیل تجارب ملی مطالعات میان رشته ای با رویکرد آینده پژوهی، مدل های توسعه دانش های میان رشته ای و برنامه های آموزشی میان رشته ای برگزار گردید.

لازم به ذکر است، در این سمپوزیوم از حضور اندیشمندان برجسته کشوری در حیطه مطالعات میان رشته ای در قالب سخنرانی های ویژه، سخنرانی های موضوعی، گفتگوهای موضوعی، پنل های تبادل اندیشه و ارائه پوستر بهره گرفته شده هدفمند، گروه های مطالعاتی در این حیطه نوپا و پویا شکل بگیرند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

کشف اموال مسروقه به ارزش 150 میلیون ریالی

بذر پاشی130 هکتار از اراضی استان

اخراج 800 واحد دامی غیر مجاز از مراتع استان

عصر کنونی عصر دانش و نخبه پروری است

همراهی پلیس با مردم استان تا پایان رای گیری

انعکاس رسانه استانی ازحضور باشکوه مردم در صندوقهای رأی

انعکاس رسانه استانی ازحضور باشکوه مردم در صندوقهای رأی

فراخوان پنجمین کنگره ملی شعر ایثار

امدادرسانی با 5 کیلومتر پیاده روی بر بالین مصدوم ماهنشانی

دعوت از جامعه کار و تلاش برای شرکت در انتخابات اسفندماه

حضور بانوان کارآفرین انجمن خیریه بیماران کلیوی در نمایشگاه بانوی ایرانی

ایجاد شغل برای 589 مددجو توسط بهزیستی زنجان

ایجاد شغل برای 589 مددجو توسط بهزیستی زنجان

پیست پاپایی میزبان برفی مسابقات منطقه ای

امنیت و مشارکت مردم در انتخابات رابطه ای دوسویه دارند

امنیت و مشارکت مردم در انتخابات رابطه ای دوسویه دارند

ثبت کوههای رنگی زنجان-ماهنشان به فهرست میراث ملی

بازدید گردشگران از معدن انگوران در آینده نزدیک

لزوم بروز رسانی آموزشی ورزشکاران، مربیان و داوران

بهره مندی 104 نفر از خدمات تخفیفی توانبخشی هلال احمر زنجان

اجرای طرح کاداستر در 118 هزار هکتار از اراضی ملی استان

اعطا خودرو خدمت اداری به ادارات مناطق و نواحی ١٤گانه استان

انتخابات تجلی مردم سالاری دینی است

در انتخابات نباید تماشاچی باشیم

در انتخابات نباید تماشاچی باشیم

باید آموزش ها از سوی شهروندان جدی گرفته شود

کشف 6 فقره سرقت در خدابنده

تولید قطعه موسیقی« مادر» در صدا و سیمای مرکز زنجان

امیر ارجمند بعنوان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان شد

گازرسانی به 44 واحد صنعتی در دهه فجر

پخش بیش از 23هزار دقیقه برنامه همزمان با گرامیداشت دهه فجر

امداد رسانی هلال احمر زنجان به 872 در راه مانده

بهره ورداری از مرکز دیسپاچینگ منطقه ای زنجان

دوران پیشا کرونا و ماسک مارک دار!

بیش از 56درصد از مردم ایران دچار کم‌تحرکی هستند

لزوم شفافیت هزینه های تبلیغات انتخاباتی

اجرای پایش سلامت 1092 امدادگر و نجاتگر هلال احمر زنجان

از عملکرد صحیح دودکش اطمینان حاصل کنید

هنر،یکی از بهترین روش‌های حیات معقول

هنر،یکی از بهترین روش‌های حیات معقول

مسجد مأمنی برای حضور جوانان بوده و است

انقلاب اسلامی ایران یک حقیقت زنده است

اکران مستند تلویزیونی «زمستان سبز» در حوزه هنری زنجان

افتتاح دو کلینیک مددکاری بهزیستی

بهسازی آزادراه زنجان- تبریز طی دوسال آینده

لزوم توجه به تربیت نیروی انسانی در صنایع خودرو

لزوم توجه به تربیت نیروی انسانی در صنایع خودرو

کشورباید از نظر اقتصادی و فرهنگی قوی باشد