آخرین مطالب

چگونه ابعاد بازار هدف را برای استارتاپ اندازه‌گیری کنیم فناوری اطلاعات

چگونه ابعاد بازار هدف را برای استارتاپ اندازه‌گیری کنیم

  بزرگنمایی:

یکی از حیاتی‌ترین وظایف مدیران و بنیان‌گذران استارتاپ‌ها، محاسبه‌ی ابعاد و ظرفیت بازار است. به بیان دیگر ارزش بالقوه‌ای که بازار هدف دارد، باید مبنای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری این مدیران باشد. بدون داشتن اطلاعاتی در مورد این فاکتور مهم، نمی‌توان طرح کسب‌وکار جامعی برای فعالیت نوشت و حتی سرمایه‌گذاران نیز اهمیت چندانی به برنامه‌های کارآفرین نمی‌دهند.

هرچه بازار هدف یک استارتاپ بزرگتر باشد، پتانسیل درآمدزایی آن بالاتر بوده و سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری برای ورود به آن خواهند داشت. به بیان دیگر وقتی شما بازاری محدود داشته باشید، هرچقدر هم که ایده و تیم مناسبی پشت آن باشد در نهایت درآمد محدود خواهد بود و تمایل برای سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

در واقع، محاسبه‌ی ابعاد بازار به بنیان‌گذار، شرکا و سرمایه‌گذاران این دید را می‌دهد که چه‌مقدار تجارت بالقوه برای ایده‌ی آنها وجود دارد. این اندازه‌گیری به شما کمک می‌کند تا ارزش نهفته در بازار برای ایده‌ی خود را پیدا کنید. حتی در صورت نداشتن برنامه برای جذب سرمایه‌گذار نیز باید ابعاد بازار را بشناسید تا ریسک‌ها و فرصت‌های ایده‌ی خود را بهتر درک کنید.در صورت نیاز به جذب سرمایه‌ی خارجی، محاسبه‌ی ابعاد بازار اهمیت دوچندان پیدا می‌کند. در واقع هر سرمایه‌گذار چه فرشته چه VC یا هر نوع دیگری از آن، پیش از هر اقدامی به این آمار نگاه می‌کند. حتی دوستان و آشنایان شما در مراحل اولیه‌ی شروع مانند بوت استرپ نیز در مورد این ابعاد سوال می‌پرسند. فراموش نکنید که نداشتن پاسخ برای این مورد، تمامی پتانسیل‌های شما از ایده تا تیم اجرایی را از بین خواهد برد.

متاسفانه، بسیاری از کارآفرینان تنها به‌خاطر جذاب بودن ایده و علاقه‌مندی به تاسیس کسب‌وکاری برای خودشان، از این نوع تحقیقات و بررسی ابعاد بازار صرف‌نظر می‌کنند. آنها زمانی متوجه مشکل اصلی می‌شوند که دیر شده و سرمایه‌گذاران تمایلی برای ورود به استارتاپ آنها از خود نشان نمی‌دهند. اکنون سوال مهم این است که چگونه پیش از هر اقدام یا عملی در مورد ایده، ابعاد پتانسلی آن را بسنجیم؟
تخمین ابعاد بازار

برای اندازه‌گیری ابعاد بازار، عموما تعداد مشتریان بالقوه یا تراکنش‌های سالیانه بررسی می‌شود. به‌عنوان مثال اگر شما فروشنده‌ی مسواک باشید، تقریبا همه‌ی مردم به‌عنوان مشتریان بالقوه شناخته شده و در ابعاد بازار لحاظ می‌شوند. حال اگر مردم به توصیه‌های دندانپزشک دقت کنند و هر سال 2 تا 4 مسواک بخرند، ابعاد بازار شما چند برابر می‌شود. در مقابل اگر شما فروشنده‌ی املاک باشید، بازار شما به‌نسبت کوچکتر خواهد شد و بسته به کشور محل فعالیت، درصد پایینی از مردم، مشتریان بالقوه خواهند بود.
ابعاد بازار در طول دوران فعالیت کاهش یا افزایش می‌یابد

از مواردی که در بررسی‌های اولیه‌ی ابعاد بازار باید لحاظ شوند، رشد یا کاهش ابعاد در طول سال‌های فعالیت است. در واقع شما باید پیش‌بینی کنید که آیا بازار مقصد در سال‌های بعدی بزرگ یا کوچک می‌شود. این تخمین را می‌توان حدودا تا 3 سال با دقت مناسبی حساب کرد. در این بررسی، ورود به بازارهای جدید از لحاظ جغرافیایی یا دموگرافیک نیز باید بررسی شود. به بیان دیگر اگر شانس ورود به کشورها و مناطق دیگر یا جذب مشتریان با سنین مختلف را دارید، آن را در اندازه‌گیری خود لحاظ کنید.

بنیان‌گذاران یا مشاوران آنها برای جمع‌آوری اطلاعات در زمینه‌های گفته شده، باید تحقیقات متعددی را انجام دهند. آنها می‌‌توانند از منابع رسمی اطلاعاتی در کشور استفاده کرده یا به تحقیقات میدانی اکتفا کنند.

پس از اندازه‌گیری ابعاد، نوبت به ارائه‌ی آن می‌رسد. شما باید این اطلاعات باارزش را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین دارایی‌های خود در ارائه‌ها در نظر بگیرید و به شکیل‌ترین شکل ممکن آن را ارائه دهید. در واقع این ارائه، مهم‌ترین بخش تلاش شما برای جذب سرمایه خواهد بود. برای ارائه‌ی این بخش از اطلاعات، می‌توان یک یا دو اسلاید را در زمان جلسه‌ی سرمایه‌گذاران در نظر گرفت. نمونه‌ها و تمپلت‌های مختلفی برای ارائه‌ی ابعاد بازار به سرمایه‌گذاران در اینترنت وجود دارد.

تخمین ارزش بازار

پس از این که ابعاد بازار یا تعداد مشتریان احتمالی و تراکنش‌های احتمالی را اندازه‌گیری کردید، نوبت به اندازه‌گیری ارزش می‌رسد. ارزش بازار اهمیتی بیش از تعداد مشتریان یا تراکنش‌های آنها دارد و باید با دقت بیشتری محاسبه شود.
باید میزان درآمد تولید شده از بازار را تخمین بزنید

در تعریف ساده، شما باید بدانید که بازار اندازه‌گیری شده، چه مقدار درآمد تولید خواهد کرد؟ به‌عنوان مثال یک استارتاپ موفق در زمینه‌ی املاک و مستغلات،‌ UpNest است. این استارتاپ به‌عنوان رابطی بین خریداران و فروشنده‌ها و همچنین تسهیل‌کننده‌ی قراردادهای آنها فعالیت می‌کند.

اگر قیمت متوسط هر خانه را 394 هزار دلار در نظر گرفته و 5 میلیون فروش با کمیسیون 5 درصد از 90 درصد از مخاطبان را برای هر سال متصور شویم، این استارتاپ در صنعتی 88.7 میلیارد دلاری فعالیت می‌کند. به بیان دیگر، ارزش بازار آپ‌نست 88.7 میلیارد دلار است.

محاسبه‌ی کل بازار در دسترس (TAM)

حقیقت این است که هیچ استارتاپی نمی‌تواند 100 درصد از سهم بازار را در اختیار بگیرد و قطعا نباید برای چنین سهمی هم برنامه‌ریزی کند. درواقع برنامه‌ریزی برای کل بازار بدون هدف‌گیری زمینه‌های مختلف آن، بررسی ابعاد مشتریان و منطقه‌ی فعالیت، یک خودکشی مالی است. حتی بزرگترین استارتاپ‌های جهان نیز در تخمین سهم خود از بازار و هدف‌گذاری آن، اعداد و ارقامی میانه‌رو را استفاده می‌کنند.

در میان استارتاپ‌های نوپا، قطعا اغلب آنها توانایی تصاحب سهم بالایی از بازار را ندارند. به‌همین دلیل سرمایه‌گذاران نیز ادعاهای بالا در مورد سهم بازار را از آنها قبول نمی‌کنند. سرمایه‌گذاران باتجریه بر این عقیده‌اند که ادعای تصاحب بازار 1 تا 5 درصدی، ادعایی صحیح است. یکی از راه‌های تخمین حدودی سهم بازار، پرس‌و‌جوی ناشناس از رقبای محلی است.
استارتاپ شما چند درصد از بازار را تصاحب خواهد کرد؟

یکی از نکات دیگری که در مورد سهم بازار باید مورد توجه قرار دهید، شناخت ایستایی یا پویایی بازار است. به‌عنوان مثال باید بدانید که افزایش جمعیت در سال‌های آینده موجب افزایش مشتریان شما می‌شود یا آنها را کاهش خواهد داد؟ البته در این بررسی‌ها باید تاثیر شرکت خودتان بر بازار را هم بسنجید.

به‌عنوان مثال آمازون یک دهه پیش عامل فعالیت خودش یعنی ساختارشکنی در بازار فروش کتاب را نیز در نظر گرفت. به‌علاوه فعالیت آنها و کاهش قیمت‌ها، ارزش کلی آن بازار را نیز کاهش داد. به‌هرحال برای تخمین کل بازار در دسترس سه رویکرد وجود دارد:

    بالا به پایین: استفاده از تحقیقات بازار و صنعت و گزارش‌ها و اسناد موجود
    پایین به بالا: استفاده از داده‌های فروش اولیه‌ی محصول و خدمات
    تئوری ارزش: استفاده از حدس و گمان و تخمین برای کشف تمایل مشتریان به خرید

در نهایت انجام هر سه رویکرد بالا پیش از مراجعه به سرمایه‌گذار مفید خواهد بود.
جمع‌بندی

اطلاع داشتن از ابعاد بازار برای راه‌اندازی هرنوع شرکت استارتاپی بخشی اساسی است. هر کارآفرینی باید ابتدا نحوه‌ی محاسبه‌ی این فاکتور و تاثیرات جانبی آن را بیاموزد. به‌علاوه ارتباط این فاکتور با درآمد بالقوه از بازار مورد نظر نیز باید بررسی شود.

فراموش نکنید که نکته‌ی اصلی، واقع‌بین بودن است. سرمایه‌گذاران به اعداد و ارقام بزرگ علاقه‌مند هستند اما قطعا از هیچ‌گونه بزرگ‌نمایی یا آمارهای گمراه‌کننده استقبال نمی‌کنند. شما به‌عنوان بنیان‌گذار باید بتوانید پتانسیل رسیدن به اهداف سرمایه‌گذاران یعنی بازگشت سرمایه را نشان دهید. نکته‌ی مهم در این ارائه، اطلاعات آماری و تحقیقاتی است که از ادعای شما پشتیبانی کنند. درواقع باید منابعی موثق برای ادعاها و چگونگی دسترسی به آنها را ارائه دهید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کشف 3 تن چوب قاچاق در سلطانیه

پخش بیش از 37هزار دقیقه برنامه در ماه مبارک رمضان

ثبت مرکز درمان سکته حاد مغزی زنجان به عنوان برترین مرکز

ثبت مرکز درمان سکته حاد مغزی زنجان به عنوان برترین مرکز

روزهای بارانی در پایان هفته

فراخوان مشمولان متولد سال 1381برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی

کاهش تخلفات سرعت غیرمجاز درمحورهای مواصلاتی استان زنجان

طراحی نرم‌افزاری با استفاده از تجربیات WHO برای رصد بیمارانی

جذب نزدیک به 13 هزار مشترک گاز طبیعی در استان زنجان

برنامه ریزی گسترده شبکه استانی برای ایام ماه مبارک رمضان

فرصت سه ماه مشترکین گاز برای پرداخت قبوض خود

کرونا کجایی؟

کرونا تلنگری بر ساختار جامعه

کرونای خوب؛ کرونای بد

کشف 180 هزار عدد لوازم بهداشتی تقلبی در زنجان

کشف بیش از 41 هزار جفت دستکش بهداشتی در زنجان

توزیع میوه عیدانه در زنجان

دست شرکت گاز در دست دانشگاه علوم پزشکی زنجان برای پیشگیری از کرونا ویروس

مبارزه با کرونا و سفر به شمال!

هر تجمعی خطر محسوب می‌شود

هر تجمعی خطر محسوب می‌شود

بهره برداری از کنترل سیلاب شهری آببر

تشکیل 22 گروه جهادی در استان در جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

اجرای "طرح امداد فرهنگی مجازی"

دوخت 12 هزار عدد ماسک در مرکز آموزش فنی وحرفه‌ای ابهر

اطلاع رسانی از احتکار مواد بهداشتی به پلیس 110

اختصاص 400میلیون تومان برای پیشگیری از ویروس کرونا

اختصاص 400میلیون تومان برای پیشگیری از ویروس کرونا

هشدار اکیپ‌های هلال احمر زنجان در خیابان های شهر به مردم

هشدار اکیپ‌های هلال احمر زنجان در خیابان های شهر به مردم

تولید مجموعه مستند «مادران آفتاب» در زنجان

اجرای همیار گاز 140 هزار دانش آموز زنجانی زیر پوشش طرح همیار گاز

کشف یک میلیون و 796 هزار دستکش در زنجان

کادر درمان و پزشکی مصون از خستگی و بیماری نسیتند

کشف بیش از 56 هزار مواد محترقه غیر مجاز در زنجان

ارسال رایگان کالاها توسط فروشگاه اینترنتی لندوکس

68نفر مبتلا به کرونا در زنجان

68نفر مبتلا به کرونا در زنجان

راه تو را نمی خواند!

آموزش مدارس متوقف نشده است

توزیع بیش از 200 هزار اصله نهال در هفته منابع طبیعی

برخورد قاطع پلیس با محتکران اقلام بهداشتی

تغییر برنامه‌ها شبکه‌های استانی صدا و شبکه تلویزیونی اشراق

تغییر برنامه‌ها شبکه‌های استانی صدا و شبکه تلویزیونی اشراق

عدم تشکیل جلسات کمیسیونهای پزشکی تا پایان اسفند ماه سالجاری

ما ، کرونا و وزیر خوش گلایه!

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

کشف اموال مسروقه به ارزش 150 میلیون ریالی

بذر پاشی130 هکتار از اراضی استان