آخرین مطالب

چرا سیستم چندوظیفگی جدید اندروید باید تغییر پیدا کند فناوری اطلاعات

چرا سیستم چندوظیفگی جدید اندروید باید تغییر پیدا کند

  بزرگنمایی:

شکی نیست که در میان گوشی‌های هوشمند اندرویدی، پیکسل 3 ایکس‌ال بهترین تجربه‌ی ممکن را به کاربران ارائه می‌دهد؛ اما یکی از جنبه‌های ناخوشایند سیستم‌عامل موجود روی این گوشی، سیستم چندوظیفگی جدید اندروید است. متاسفانه برخلاف پیکسل 2، امکان بازگرداندن سیستم چندوظیفگی به حالت سنتی با همان کلیدهای سه‌گانه هم وجود ندارد.

در ظاهر، این سیستم جدید شباهت زیادی به سیستم چندوظیفگی در آی او‌اس دارد که با معرفی آیفون 10 در اختیار کاربران قرار گرفت. همانند، آی او‌اس، با سوایپ (حرکت انگشت روی نمایشگر) از پایین به بالا، صفحه‌ی چندوظیفگی ظاهر می‌شود. با حرکت دادن انگشت روی نوار ناوبری پایین صفحه نیز می‌توانید از یک اپلیکیشن به اپلیکیشنی دیگر منتقل شوید. از نگاه نویسنده، سازوکار سیستم چندوظیفگی جدید در آی او‌اس فوق‌العاده زیبا است و پس از مدت کوتاهی همه‌چیز برای کاربر عادی خواهد شد؛ برعکس، آنچه گوگل به کاربر ارائه می‌دهد پر از تناقض‌های درونی و موارد آزاردهنده است.

آیفون 10 ایکس / iphone x

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات گوگل، عدم حذف یکی از فرامین حرکتی قدیمی است. در نسخه‌های پیشین اندروید، کاربران گوشی‌های خانواده‌ی پیکسل (و برخی دیگر از گوشی‌ها) با حرکت از پایین به بالا به فهرست اپلیکیشن‌های نصب‌شده (App Drawer) دست پیدا می‌کردند؛ اما در حال حاضر از این حرکت برای نمایش دادن صفحه‌ی چندوظیفگی استفاده می‌شود. از سوی دیگر، گوگل تصمیم گرفته تا حرکت دیگری را برای دستیابی به فهرست اپلیکیشن‌ها ایجاد کند؛ در پیکسل 3 ایکس‌ال، برای دستیابی به این صفحه باید مدتی انگشت خود را روی قسمت پایین صفحه نگه دارید و سپس به‌سمت بالا حرکت دهید. با وجود ابعاد بزرگ پیکسل 3 ایکس‌ال، این حرکت نه‌تنها غیرطبیعی جلوه می‌کند؛ بلکه از نظر فیزیکی هم آزاردهنده است.
مقاله‌ی مرتبط:

    هزینه‌ی صدور مجوز اپلیکیشن‌های گوگل در اروپا، 40 دلار به ازای هر دستگاه خواهد بود

وقتی تلاش می‌کنید فهرست اپلیکیشن‌ها را باز کنید، معمولا به‌طور ناخواسته وارد صفحه‌ی چندوظیفگی می‌شوید و پس از آن با یک حرکت ثانویه به فهرست اپلیکیشن‌ها می‌رسید. هرچند چنین مشکلی ممکن است در ظاهر جزئی و قابل چشم‌پوشی باشد؛ اما در عمل سرعت دسترسی به اپلیکیشن‌هایی را که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید، کاهش می‌دهد. حتی اگر صفحه‌ی اصلی (Home Screen) گوشی را با چندین اپلیکیشن پر کنید، باز هم دسترسی شما به دیگر اپلیکیشن‌ها به‌اندازه‌ی گذشته سریع نخواهد بود. پرواضح است که گوگل در این مورد آسانی و سرعت‌عمل را با پیچیدگی و کندی جایگزین کرده است.

چندوظیفگی در اندروید پای / Android Pie Multitasking

یکی از زیباترین جنبه‌های حرکت میان اپلیکیشن‌ها در آیفون 10 و 10 اس، انیمیشن استفاده‌شده برای جابه‌جایی میان اپلیکیشن‌ها است؛ برعکس، انیمیشن موجود در اندروید را باید «ناهنجار» توصیف کرد. اول از همه، انیمیشن استفاده‌شده در اندروید فاقد روانی موجود در iOS است. در اندروید «پای»، ابتدا پنجره‌ی اپلیکیشن کوچک شده و به سمت راست حرکت می‌کند، پس از آن اپلیکیشن قبلی با جلوه‌ی زوم صفحه را فرا می‌گیرد؛ این انیمیشن طوری است که انگار اپلیکیشن قبلی قرار است از صفحه خارج شود.
آنچه گوگل به کاربر ارائه می‌دهد پر از تناقض‌های درونی است

در آی او‌اس، با هربار سوایپ در قسمت پایین نمایشگر، بین اپلیکیشن‌هایی که اخیرا اجرا کرده‌اید جابه‌جا می‌شوید؛ اما در پیکسل 3 ایکس‌ال تنها می‌توانید بین اپلیکیشن فعلی و آخرین اپلیکیشنی که پیش از آن مورد استفاده قرار گرفته جابه‌جا شوید. برای دستیابی به باقی اپلیکیشن‌های اخیرا اجراشده، باید انگشت خود را روی سمت راست نوار ناوبری نگه‌دارید تا با ابزاری که شبیه به نوار لغزنده (Scroll Bar) در رایانه‌های شخصی است، بین اپلیکیشن‌های اخیرا اجراشده جابه‌جا شوید.

Google Pixel 3

مشکل این است که هیچ‌گاه نمی‌دانید باید تا چه مدت انگشت خود را روی سمت راست نوار ناوبری نگه‌دارید؛ برعکس، در آیفون همیشه مطمئن هستید که با پنج بار سوایپ به پنجمین اپلیکیشن اخیرا اجراشده دست پیدا می‌کنید. در پیکسل 3 ایکس‌ال، یاید بدانید که چه زمانی انگشت خود را از روی صفحه بردارید تا به اپلیکیشن موردنظر دست پیدا کنید؛ گویی که در حال راه رفتن روی پیست اسکیت هستید.
کارایی و تراکم اطلاعاتی در سیستم چندوظیفگی جدید اندروید کاهش‌یافته است

از مقایسه با سیستم چندوظیفگی آیفون که بگذریم؛ نمی‌توانیم سیستم چندوظیفگی پیشین اندروید را هم فراموش کنیم. در نسخه‌های پیشین اندروید شاهد استفاده از کلیدهای سه‌گانه‌ی ناوبری بودیم و در کنار آن با حرکت از پایین به بالا شاهد ظاهر شدن فهرست اپلیکیشن‌ها بودیم؛ همچنین، با دوبار لمس کلید چندوظیفگی امکان بازگشت به آخرین اپلیکیشن استفاده‌شده وجود داشت. بدیهی است که اجزای این سیستم هیچ تداخلی با یکدیگر نداشتند. در مجموع، سیستم چندوظیفگی پیشین اندروید، در کنار سرعت، حس طبیعی بودن را به‌کاربر القا می‌کرد و استفاده از آن پس از مدتی به یک عادت تبدیل می‌شد. برعکس؛ در سیستم چندوظیفگی جدید هیچ‌چیزی آسان و طبیعی نیست.

چندوظیفگی در اندروید پای / Android Pie Multitasking

یکی دیگر از تغییرات ناخوشایند، نمای صفحه‌ی چندوظیفگی است. همان‌طور که در تصویر بالا دیده می‌شود، صرفا باریکه‌ای از تصویر اپلیکیشن‌های اخیرا اجراشده نمایش داده می‌شود؛ اما در نسخه‌های پیشین اندروید تصویر صفحه‌ی اپلیکیشن‌ها به‌صورت افقی پشت هم نشان داده می‌شد که باعث می‌شد انتخاب اپلیکیشن موردنظر بسیار سریع انجام شود. در گوشی‌های سامسونگ هنوز از همین صفحه‌ی چندوظیفگی استفاده می‌شود؛ در نتیجه وقتی پیکسل 3 ایکس‌ال با آخرین نسخه از اندروید را کنار می‌گذارید و از گلکسی نوت 9 سامسونگ با اندروید 8.1 استفاده می‌کنید، احساس می‌کنید با یک ارتقاء در سیستم چندوظیفگی روبه‌رو شده‌اید.

در مجموع، کارایی و تراکم اطلاعاتی در سیستم چندوظیفگی جدید اندروید کاهش‌ یافته؛ اما از سوی دیگر، جنبه‌ی مثبتی به آن اضافه نشده است. حتی اگر در رابطه با قدیمی شدن کلیدهای سه‌گانه‌ی قدیمی و نیاز به حذف آن‌ها و ساده‌تر شدن تجربه‌ی چندوظیفگی با گوگل هم‌عقیده باشیم، بهتر بود اهالی مانتن‌ویو به کاربران اجازه می‌دادند تا بتوانند از سیستم قدیمی استفاده کنند. چنین موردی موجب می‌شد کاربران بتوانند- تا زمان بهبودیافتن سیستم چندوظیفگی جدید از همان سیستم ساده و سریع قدیمی استفاده کنند.

هرچند سیستم چندوظیفگی جدید اندروید یک فاجعه‌ی تمام‌عیار نیست، اما نباید به‌عنوان گزینه‌ی پیش‌فرض یا تنها گزینه‌ی قابل‌دسترسی توسط کاربران درنظر گرفته می‌شد. کافی است تا زمان رفع مشکلات سیستم چندوظیفگی جدید، Google به کاربران اجازه دهد تا در صورت تمایل از سیستم قدیمی استفاده کنند.

به قلم: سید امیر علوی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کشف 3 تن چوب قاچاق در سلطانیه

پخش بیش از 37هزار دقیقه برنامه در ماه مبارک رمضان

ثبت مرکز درمان سکته حاد مغزی زنجان به عنوان برترین مرکز

ثبت مرکز درمان سکته حاد مغزی زنجان به عنوان برترین مرکز

روزهای بارانی در پایان هفته

فراخوان مشمولان متولد سال 1381برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی

کاهش تخلفات سرعت غیرمجاز درمحورهای مواصلاتی استان زنجان

طراحی نرم‌افزاری با استفاده از تجربیات WHO برای رصد بیمارانی

جذب نزدیک به 13 هزار مشترک گاز طبیعی در استان زنجان

برنامه ریزی گسترده شبکه استانی برای ایام ماه مبارک رمضان

فرصت سه ماه مشترکین گاز برای پرداخت قبوض خود

کرونا کجایی؟

کرونا تلنگری بر ساختار جامعه

کرونای خوب؛ کرونای بد

کشف 180 هزار عدد لوازم بهداشتی تقلبی در زنجان

کشف بیش از 41 هزار جفت دستکش بهداشتی در زنجان

توزیع میوه عیدانه در زنجان

دست شرکت گاز در دست دانشگاه علوم پزشکی زنجان برای پیشگیری از کرونا ویروس

مبارزه با کرونا و سفر به شمال!

هر تجمعی خطر محسوب می‌شود

هر تجمعی خطر محسوب می‌شود

بهره برداری از کنترل سیلاب شهری آببر

تشکیل 22 گروه جهادی در استان در جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

اجرای "طرح امداد فرهنگی مجازی"

دوخت 12 هزار عدد ماسک در مرکز آموزش فنی وحرفه‌ای ابهر

اطلاع رسانی از احتکار مواد بهداشتی به پلیس 110

اختصاص 400میلیون تومان برای پیشگیری از ویروس کرونا

اختصاص 400میلیون تومان برای پیشگیری از ویروس کرونا

هشدار اکیپ‌های هلال احمر زنجان در خیابان های شهر به مردم

هشدار اکیپ‌های هلال احمر زنجان در خیابان های شهر به مردم

تولید مجموعه مستند «مادران آفتاب» در زنجان

اجرای همیار گاز 140 هزار دانش آموز زنجانی زیر پوشش طرح همیار گاز

کشف یک میلیون و 796 هزار دستکش در زنجان

کادر درمان و پزشکی مصون از خستگی و بیماری نسیتند

کشف بیش از 56 هزار مواد محترقه غیر مجاز در زنجان

ارسال رایگان کالاها توسط فروشگاه اینترنتی لندوکس

68نفر مبتلا به کرونا در زنجان

68نفر مبتلا به کرونا در زنجان

راه تو را نمی خواند!

آموزش مدارس متوقف نشده است

توزیع بیش از 200 هزار اصله نهال در هفته منابع طبیعی

برخورد قاطع پلیس با محتکران اقلام بهداشتی

تغییر برنامه‌ها شبکه‌های استانی صدا و شبکه تلویزیونی اشراق

تغییر برنامه‌ها شبکه‌های استانی صدا و شبکه تلویزیونی اشراق

عدم تشکیل جلسات کمیسیونهای پزشکی تا پایان اسفند ماه سالجاری

ما ، کرونا و وزیر خوش گلایه!

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

شایعه ایی مبنی بر بخشش اضافه خدمت سربازان

کشف اموال مسروقه به ارزش 150 میلیون ریالی

بذر پاشی130 هکتار از اراضی استان